Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Kompjuter po mojoj meri II izdanje

Kompjuter po mojoj meri II izdanje

Popust cena: 440 rsd

PC I GADŽETI - Vodič za rešavanje problema i nadogradnju

PC I GADŽETI - Vodič za rešavanje problema i nadogradnju

Popust cena: 2280 rsd

KAKO DA starom laptopu udahnete novi život

Baš kao i čuvenog trkačkog konja ili knjigu klasika, vi stari laptop nećete jednostavno baciti zato što je malo okrnjen. Čak i ako je zastareo i više nije onako moćan kao pre, skoro bilo koji laptop je i dalje mali, tih i relativno malo troši struju, što ga čini vrednim i praktičnim hardverskim dodatkom  -  čak i ako mu ekran više ne radi. Pomoću nekoliko besplatnih programa, malo zanatskog znanja i kreativnog razmišljanja o vašoj kućnoj mreži, bilo koji laptop može da živi svoj drugi život. Zato ćemo vam danas pokazati koji su najbolji načini da vašem starom laptopu udahnete novi život i svrhu.

Kreirajte rezervni sistem bez monitora koji malo troši

Dakle  na vašem starom laptopu sve radi odlično  - osim ekrana, najvažnijeg i (najskupljeg) dela. Naravno, to nije razlog da mu presudite tako što ćete ga baciti u kantu za smeće, već je odlična šansa da mu nađete drugu ulogu. Postavite vaš laptop negde blizu vašeg rutera, povežite ih mrežnim kabelom, zatim pročitajte kako da podesite vaš sistem da radi obezglavljen (bez monitora) sa bilo kojim OS-om i samo onda kada ga probudite. Na taj način, imaćete računar koji koristi minimum snage i kojem ne trebaju moderni ekrani za konvertovanje fajlova, daunlodovanje velikih fajlova, ili kreiranje rezervnih kopija važnih fajlova. Ali ako vašem sistemu fale Wake on LAN sposobnosti, ili ako želite još produktivnije da iskoristite vaš laptop, vi uvek možete da ga...

Pretvorite u kućni server

Ideja severa obično u nama izaziva predstavu velikih kutija punih žica sa kontrolerima temperature, desetinama hard diskova i tako dalje, ali laptopove mogućnosti veoma male potrošnje energije i ugrađeni ekran ga čine odličnim sistemom za kućni server.

Vi možete da ga stavite pored vašeg štampača kako biste mogli da štampate sa bilo kog mesta, koristite pretraživač za daunlodovanje BitTorren-ata u Windows ili Mac sistemima, ili možete da podignete vaš web server za skidanje fajlova ili hostovanje stvari kao što je lični Wiki. O, da, i nemojte da zaboravite vaš višenamenski medijski server, ako imate prostora na hard disku. Nakon što ste podesili vaš kućni server i aktivirali pristup spolja, svet - ili barem vaši fajlovi kod kuće - će vam biti nadohvat ruke.

Napravite bolji digitalni ram za fotografije

Osim ako ste izbegavali velike prodavnice tehničke robe u zadnjih godinu dana, sigurno ste primetili naglo razvoj prodaje digitalnih ramova za fotografije - onih malih uređaja koji koštaju oko 100 dolara sa ne tako kvalitetnim ekranima i slajdšou funkcijama.

Ako vaš laptop nije sposoban ni za kakve ozbiljnije poslove ovih dana, razmislite o tome da ga presavijete i napravite od njega odličan digitalni ram koji može da pokazuje šta god vi želite, a možda ga čak podesite da skida i prikazuje slike koje stižu na glavni računar.

Instructables ima detaljan vodič  za rastavljanje MacBook-a, dok Popular Science prikazuje alternativne šeme za upotrebu starog ThinkPad-a. Da biste izbegli da laptop troši puno struje (ili da radi previše dugo i jako se zagreje), razmislite o tome da podesite tajmer tako da aktivira vaš "ram" samo u vreme kada ste i vi budni.

Neka ponovo poleti sa malim Linuxom

Ako ste odbacili vašeg vernog ratnika samo zato što je tako spor, razmislite o tome da to nije uvek greška laptopa. Većina modernih operativnih sistema nije dizajnirana da vam pruži samo web, email, rukovanje dokumentima i malo multimedije, ali zato pored njih postoji čitavo carstvo operativnih sistema koji mogu da omoguće vašem sistemu da radi tako brzo da ćete misliti da imate novu mašinu u rukama. Evo nekoliko rešenja otvorenog koda i šta stari laptop može da dobije sa njima:

  • Puppy Linux: Veoma mala (97 MB) distribucija, ali poseduje gladak i ispoliran interfejs, sa aplikacijama koje pokrivaju osnovne upotrebe računara.
  • Damn Small Linux: Ova distribucija vam treba ako želite da imate stvarno brze performanse koje neće mnogo opterećivati sistem. Ovo je sistem manji od 50 MB koji može da radi na mašinama sa samo 16 MB RAM-a (pod pretpostavkom da možete da butujete i učitavate u tako malom RAM-u).
  • Xubuntu: Stavlja Ubuntu metodologiju i softversku podršku u manji, XFCE-zasnovani dekstop (pogledajte njegov izgled i najnovije mogućnosti ovde). Za još laganiju verziju "Damn Small Ubuntu-a," probajte Fluxbuntu.
  • gOS: Za one korisnike koji žive u svom web pretraživaču, gOS nije toliko imitacija "Wal-Mart OS-a" koliko verzija Ubuntua koja je fokusirana na web aplikacije, sa brzim i laganim menadžerom prozora (Enlightenment) i sa dokom koji je sličan onom u OS X-u koji sadrži sve što vam treba.

Konvertujte njegov LCD u samostalni monitor

Ne za one koji imaju slabe živce i nesigurnu ruku, ovaj vodič od Instructables vas vodi kroz osnove pretvaranja savršeno dobrog LCD ekrana laptopa u vertikalno postavljen monitor. Pošto sam i ja rastavljao laptop kako bih promenio kabl monitora, mogu samo da vam kažem da ne žurite i da pazite da imate tačno definisana mesta na koja ćete ostavljati delove i šrafove tokom rastavljanja.

Napravite eksterni drajv za rezervne kopije

Pod pretpostavkom da vaš laptop nije umro usled crkavanja hard diska, te male magnetske ploče mogu da vam posluže kao odličan eksterni drajv malih dimenzija. Pratite Rick Broida-ove instrukcije na Lifehacker-u o proceduri pravilnog zbrinjavanja 2.5-inčnog drajva, i izbeći ćete plaćanje za značajan i koristan dodatak vašem računaru.

Proširite vašu bežičnu pokrivenost

Ako bežična pokrivenost u vašoj kući nije baš najstabilnija, najbolje rešenje je da nadgradite ruter. Međutim, ako vaš ruter ne može da izađe na kraj sa Tomato ili DD-WRT snagom, vaš verni laptop može da mu posluži kao privremeni izvor snage. Ako vaš laptop koristi OS X, Vistu, ili XP, vi možete da iskoristite njegove sposobnosti za kreiranje vrućih tačaka uz samo malo podešavanja. Linux korisnici treba da pogledaju Linux.com tutorijal za generalne vođice, dok obožavaoci Ubuntu-a mogu da pronađu specifičnije intrukcije ovde. Konačno, oni koji takođe drže Xbox u svojoj mreži ali smatraju da je Microsoftov bežični adapter od 100 dolara više nego što su spremni da plate vaš verni laptop može da ga zameni.

Pokušali smo u ovom članku da pokrijemo nekoliko ideja za iskorišćavanje vašeg starog laptopa, ali mnogi među vama imaju dugogodišjne iskustvo u ovom području.

Koja je najinteresantnija ili najkorisnija stvar koju ste uradili sa vašim laptopom? Šta biste voleli da uradite sa njim?

Podelite sa nama vaše ideje u komentarima.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272