Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

KAKO DA – trajno brisanje podataka

Danas živimo u svetu u kome su informacije i njihova sigurnost od neprocenjive važnosti i gotovo sve informacije se čuvaju na raznoraznim elektronskim uređajima, pa je svaka situacija kada neovlašćena osoba pristupa povjerljivim podacima vrlo kritična.

Kao što većina korisnika sigurno zna, kada se neka datoteka obriše sa diska uobičajenom metodom – naredbom Delete onda se ta datoteka može vratiti u prvobitno (ili upotrebljivo) stanje pomoću raznih programa.

Zašto je to tako? Naime, Windowsi (a i drugi operativni sistemi) koriste tabelu (eng. Master File Table ili skraćeno MFT) na disku u kojoj je zapisano gde se fizički nalazi datoteka na disku.

Dakle, prilikom brisanja datoteke briše se samo podatak u ovoj tabeli gde je zapisano u kom sektoru diska se nalazi datoteka, ali ne briše se i sama datoteka. Da se malo stručnije izrazimo, sektori gde se nalazi „obrisana“ datoteka se označavaju kao slobodni i spremni za prepisivanje novim sadržajem. Drugim rečima, obrisana datoteka ostaje na disku sve dok je ne „pregazimo” novim sadržajem i kao takva se može vratiti u prvobitno stanje.

Znači ako želimo trajno da izbrišemo podatke sa diska moramo to učiniti pomoću programa koji prilikom brisanja datoteke briše podatke iz tabele i istovremeno pišu po sektorima na disku gde se fizički nalazi datoteka koju želimo da trajno obrišemo.

Spomenimo samo neke programe: Bcwipe, Secure Eraser, R-Wipe & Clean i još mnogi koji vam garantuju da se obrisana datoteka više ni na koji način ne može povratiti odnosno pročitati.

Pripremio: Milenko Kusurović

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272