Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Camera RAW studijske tehnike KOLORNA KNJIGA

Camera RAW studijske tehnike KOLORNA KNJIGA

Popust cena: 1200 rsd

Photoshop CC 2017 knjiga za digitalne fotografe

Photoshop CC 2017 knjiga za digitalne fotografe

Popust cena: 1200 rsd

Digitalna fotografija - Braketirajte vašu ekspoziciju

U ovom savetu govorićemo o prednostima braketiranja ekspozicije. Ako ste napredni amater ili barem malo poznajete fotografiju, onda sigurno koristite manuelni ražim rada, ili režim prioriteta blende ili prioriteta brzine zatvarača, pogotovo kada snimate fotografije za koje vam je važno da udu što je moguće bolje.



Braketiranje je proces namernog podeksponiranja i preeksponiranja subjekta dok istovremeno snimate i fotografiju sa izmerenom ekspozicijom. Glavni razlog za ovakvo fotografisanje subjekta na tri snimka je da dobijete dobru ekspoziciju prilikom snimanja subjekata kod kojih je teško izmeriti tačnu ekspoziciju.

Vi braketiranje možete da uradite ručno, u manuelnom režimu rada tako što ćete menjati ili brzinu zatvarača ili blendu, smanjujući vrednosti u odnosu na izmerenu ekspoziciju. Na primer, ako vaš fotoaparat kaže da je 1/60 sa f8 tačna ekspozicija, vi možete da snimite tri fotografije, , 1/30 sa f8, 1/60 sa f8 i 1/120 sa f8.

Takođe možda na fotoaparatu imate opciju za podešavanje vrednosti ekspozicije. Ako imate ovu opciju, napravite prvi snimak, zatim drugi snimak napravite sa EV vrednošću od -1, a treći snimak napravite sa EV vrednošću od +1. Neki fototaparati imaju i opciju za automatsko braketiranje, koja im omogućuje da naprave tri uzastopna snimka a fotoaparat će automatski podesiti ekspoziciju umesto vas.

Kako budete sve veštiji sa ekspozicijom, tako ćete moći da braketirate u manjim koracima od 1/2 ili 1/3 stopa.
Braketiranje nije neophodno za svaki snimak, ali kod scena sa problematičnim osvetljenjem, kao što je svetao objekat u sredini koji može da zavara svetlomer fotoaparata, ili kada vam je snimak koji pravite važan, braketiranje je najsigurniji način rada.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272