Čuvena široko rasprostranjena misao tvrdi da ako želite da zaštitite vaš računar, morate da instalirate neko antivirusno rešenje, firewall, ili program koji poseduje i jedno i drugo. I ja se sa tim slažem, ali nedavna informacije vezane za bezbednost nisu toliko ohrabrujuće. U ovom trenutku, Internet korisnici mogu da biraju između velikog broja antivirusnih rešenja, kao što su Kaspersky Antivirus, McAfee, Norton Antivirus, NOD32, Panda Antivirus, BitDefender Antivirus, AVG i još mnogi drugi. Svi ovi antivirusni programi, jedan po jedan, su bili glavna tema eksperata za bezbednost zbog bezbednosnih rupa koje su otkrivene u njima.
Očigledno, ova otkrića su ukazivala na manje ili veće ranjivosti koje su otkrivene u ovim bezbednosnim rešenjima a koje hakeri mogu da iskoriste kako bi napali i upali u vaš sistem. Dakle, antivirusni programi koji su trebali da nas zaštite mogu da postanu opasni i da bukvalno omoguće hakerima da se konektuju na naš računar.
Nedavno je ovakvo shvatanje potvrđeno od strane bezbednosne kompanije Secunia koja je otkrila ranjivost u Trend Micro-u, antivirusnom rešenju koje se bori za primat sa bezbednosnim gigantima kao što je Kaspersky i Symantec. Ali čak i najjače kompanije u ovoj oblasti su pokazale da su ranjive. Uzmimo primer Symantec-a, firme koja je postala popularna sa svojom Norton Antivirus tehnologijom. Pre nekoliko nedelja, Symantec-ov antivirusni program je pogrešno označio neke vitalne Windows fajlove kao opasne i smestio ih u karantin. Naravno, operativni sistem se srušio a neki korisnici su izgubili svoje podatke. Da bi spasao svoju reputaciju, Symantec je ponudio besplatne licence i kompenzaciju za sve oštećene stranke.
Zato ja vas sada pitam: da li vredi kupiti antivirusni proizvod pošto on takođe može da izazove ozbiljne probleme na vašem računaru?
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272 |
||