Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Digitalna fotografija - KOLORNA KNJIGA - Priručnik koji nedostaje - II IZDANJE

Digitalna fotografija - KOLORNA KNJIGA - Priručnik koji nedostaje - II IZDANJE

Popust cena: 2200 rsd

Photoshop CC 2017 knjiga za digitalne fotografe

Photoshop CC 2017 knjiga za digitalne fotografe

Popust cena: 1200 rsd

Digitalna fotografija - Da li su megapikseli stvarno važni?

Kod kupovine digitalnog fotoaparata, megapikseli su ono što proizvođači i trgovci najviše ističu, ali postoje mnogo važniji faktori kvaliteta koje treba da uzmete u obzir.

Postoji velika šansa da ćete u bliskoj budućnosti kupiti digitalni fotoaparat, ako ga već niste kupili. Pouzdano znam da će ih milioni kanađana kupiti ove godine (šalim se). Mada je divno skočiti u vode digitalne fotografije, svakako treba da utvrdite kojim kriterijumima ćete se voditi kod kupovine.

Analitičari i predstavnici prodaja u trgovinama i prodavnicama kao što su Future Shop i Best Buy izgleda da se slažu da su megapikseli presudni za većinu potrošača. Glavna predrasuda je da što je veći broj piksela, tim je bolji fotoaparat.

Iako će mnogi pomisliti da se ovde radi o fenomenalnoj marketinškoj prevari, prava istina je da je to najotporniji mit u digitalnoj fotografiji.

Istina je da su veoma male šanse da ćete primetiti razliku u kvalitetu štampanih fotografija veličine 4x6 inča koje su napravljene sa fotoaparatom od 5 megapiksela i sa fotoaparatom od 8 megapiksela. U stvari razliku nećete primetiti ni na štampanim fotografijama veličine 8x10 inča.

Objašnjenje megapiksela

Pikseli (skraćenica od picture elements) su tačke vizuelnih informacija od kojih se sastoji slika, a svaki megapiksel označava milion tačaka. Dakle 8 megapiksela znači 8 miliona piksela. Ovi pikseli se obično šire horizontalno a ne vetikalno kada se pikseli povećavaju, što znači da će tipična fotografija pre postati šira nego višlja. Najbolje ćemo to pokazati na primeru fotoaparata od 5 megapiksela. On ima rezoluciju od 2608 x 1952 piksela, dok fotoaparat od 8 megapiksela ima 3264 x 2448 piksela.

Kao što vidite, nije neka velika razlika.

Međutim, razliku ćete primetiti ako budete trebali da odsečete veći deo originalne fotografije, zato što ekstra vizuelna informacija olakšava editovanje fotografija. Da ne govorimo o tome da ćete imati mnogo više prostora za rad.

Ovo takođe važi za štampanje velikih formata. Fotoaparat od 10 megapiksela je idealan za štampanje fotografije dimenzija 16x20 inča, sa veoma malim gubitkom vizuelnih informacija. Probajte istu veličinu štampe sa manjim brojem piksela i možda ćete videti male "pikselizacije" u slici. Fotografske laboratorije kažu da potrošači najviše traže slike veličine 8x10 inča ili 8.5x11 inča, dve veličine za koje je više nego dovoljan bilo koji digitalni fotoaparat. Izgleda da većina onih koji naručuju fotografije u fotografskim laboratorijama neće suviše često tražiti fotografije odštampane u velikom formatu.

Pored toga što prosečna osoba najverovatnije nikada neće štampati tako velike formate, razmislite kada ste poslednji put videli odštampanu fotografiju veličine 20x24 inča. Koliko ste daleko stajali od nje? Da li ste joj prišli bliže kako biste utvrdili njenu oštrinu?

Velike su šanse da ste stajali na dosta velikoj udaljenosti, jer je fotografija izgledala dobro sa mesta na kojem ste stajali. A to je ono što je najbitnije, zar ne?

Istina je da boje mnogo više privlače pažnju od oštrine fotografije. To možete i sami da proverite kući tako što ćete ukloniti boju iz fotografije u Photoshopu i odštampati je. Fotografija će biti oštra, ali nedostatak boje je ono što će je uništiti. Generalno gledano, korekcija boja je važnija od oštrine za vizuelni utisak koji ostavlja fotografija, barem kada je u pitanju štampa u velikim formatima.

Film ovde ima prednost u tom smislu da je on toliko skalabilan da se veliki formati mogu raditi bez ikakvog gubitka. Film može da ima rezoluciju ekvivalentnu rezoluciji od 20 megapiksela, zato nije iznenađujuće da dve trećine profesionalaca još koristi film za fotografisanje.

Isticanje razlika

Razmislite o ovome: zašto su fotografije napravljene sa single-lens reflex (SLR) fotoaparatima toliko bolje od fotografija napravljenih sa point-and-shoot fotoaparatima koji imaju istu rezoluciju u pikselima? Razlog za to je što dobar objektiv na SLR fotoaparatu može da obezbedi jasne detalje i odličan raspon tonova, a to je nešto što je mnogo teže postići sa point-and-shoot fotoaparatima. Zato proizvođači jeftinih digitalnih fotoaparata pokušavaju to da nadoknade sa digitalnim zumom. Međutim, za razliku od optičkog zuma, digitalni zum treba pošto poto da izbegavate zato što on kompenzuje nedostatak dubine tako što prevazilazi mogućnosti objektiva, što uništava kvalitet fotografije.

Digitalne fotografije su kombinacija objektiva i senzora, zato što objektiv hvata sliku a senzor prikazuje vizuelnu informaciju na LCD ekranu. Neki digitalni fotoaparati imaju solidan senzor ali slab objektiv, ili obrnuto. To je jedna od glavnih razloga zašto fotoparat od 5 megapiksela može da snimi bolje fotografije od fotoaparata veće rezolucije.

Bolje fotografije, ne broj piksela

Do sada u 2007. godini, veliki proizvođači fotoaparata su prestali sa trkom u megapikselima i umesto toga su se koncentrisali na ono što je stvarno bitno: kreiranje boljih fotografija.

Dobre funkcije kao što je stabilizacija slike i dobijanje prirodnog osvetljenja koje vam pomažu da ređe koristite blic su funkcije koje će vam stvarno pomoći da snimate bolje fotografije. Sada kada je detekcija lica i redukcija šuma postala standard u point-and-shoot digitalnim fotoaparatima, mogućnosti su još veće.

Sledeći put kada posetite prodavnicu elektronike ili fotografske opreme, pitajte za ove funkcije koje će vam omogućiti da kreirate bolje fotografije, a zaboravite broj megapiksela.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272