Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Digitalna fotografija - KOLORNA KNJIGA - Priručnik koji nedostaje - II IZDANJE

Digitalna fotografija - KOLORNA KNJIGA - Priručnik koji nedostaje - II IZDANJE

Popust cena: 2200 rsd

Camera RAW studijske tehnike KOLORNA KNJIGA

Camera RAW studijske tehnike KOLORNA KNJIGA

Popust cena: 1200 rsd

Digitalna fotografija - Fotografisanje portreta

Portreti se mogu fotografisati na različite načine. Najveći problem je kako pronaći onu pozu i onaj pogled i izraz lica koji će od običnog portreta napraviti izuzetnu umetničku fotografiju. Ključ je u tome da prepoznate subjekt fotografisanja kao individuu i da pronađete pozu koja je savršena za nju ili njega. Da biste je pronašli morate da eksperimentišete. Ovde ću navesti glavne korake koje ja koristim kod fotografisanja portreta a koji mi omogućuju da dobijem širok dijapazon poza, izraza i uglova snimanja, što znatno povećava šanse da se dobije barem jedna izuzetna fotografija. 

  1. Postavite osobu u stolicu sa telom okrenutim na jednu stranu. Ne baš pod pravim uglom u odnosu na vas ali blizu njemu.
  2. Podiginite fototaparat u nivo očiju subjekta (fotoaparat treba da bude na stativu) i počnite sa razumno uzanim kadrom (ja koristim objektiv od 85 85mm)
  3. Neka subjekt okrene glavu prema vama - ali ne skroz do kraja
  4. Neka okrenu pogled prema vama sve dok ne gledaju direktno u fotoaparat
  5. Snimite fotografiju

Na slici dole možete da vidite kakvu pozu treba da zauzme subjekat.



Kada ste dobili ovakvu fotografiju, možete da počnete da eksperimentišete sa fotografijama na nekoliko različitih načina. Negde u toku ove ekspermientalne faze naletećete na tip fotografije koji savršeno odgovara osobi koju snimate.

Eksperimentisanje može da se sastoji u sledećem:

  • Različiti izrazi lica - ozbiljno, nasmešeno, napeto, smeje se, seksi pogled
  • Promena ugla glave - neznatna promena ugla glave može da ima ogroman uticaj
  • Različita kadrirajna - snimanje glave, gornji deo tela i čitava osoba
  • Različiti formati - landscape/portrait
  • Različiti uglovi snimanja - Podizanje fotoaparata tako da subjekt gleda prema gore može da doda osećaj ranjivosti, dok spuštanje fotoaparata tako da subjekat gleda prema dole može da stvori utisak moći i snage subjekta
  • Pogled koji nije usmeren u fotoaparat - Ja više volim da snimam portrete u kojima osoba gleda u fotoaparat - ali ponekad ako subjekat gleda negde u daljinu može dramatično da poboljša fotografiju
  • svetlo - Ja volim da snimam sa svetlom koje izgleda prirodno, ali promena direkcije i intenziteta svetla može da ima veliki uticaj
  • nove poze - Kada se subjekat opusti možete da počnete da isprobavate šta im odgovara i da probate nove poze. Zarotirajte ih da direktno gledaju u fotoaparat, neka unesu ruke u kadar, neka gledaju iza stolice i tako dalje.
  • Dodatna oprema - Ne treba da koristite previše predmeta. Tek pri kraju možete da ih unesete u portretnu fotografiju ali samo ako dodaju nešto ekstra u nju.

Iako početna tačka koju smo naveli nije najkreativnija, ona vam daje pouzdan i upotrebljiv snimak. Takođe ona pomaže subjektu da se opusti sa vama pre nego što počnete da snimate kreativnije fotografije i eksperimentišete.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Komentari

• sinisa petkovic
Hvala na savjetima. Mislim da su sasvim dovoljni za pocetnike i za prvo fotkanje portreta.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272