Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

InDesign CS2 praktične vežbe

InDesign CS2 praktične vežbe

Popust cena: 1150 rsd

QuarkXPress 6

QuarkXPress 6

Popust cena: 440 rsd

Izvori za besplatne desktop pozadine

Prošle nedelje krenuo sam u potragu za novom pozadinom za moj računar. Zadnja dva meseca koristio sam za pozadinu sliku na kojoj je prikazana idilična zimska scena. Pozadina je prelepa, ali smučila mi se iz jednostavnog razloga što kada pogledam kroz prozor jedino što vidim je blato i sivi oblaci. Zato sam odlučio da pronađem nešto novo na dva različita web sajta koji poseduju širok dijapazon interesantnih pozadina. U ovom članku opisaću ova dva sajta, ali voleo bih kada biste se i vi uključili u ovu temu i napisali nam u komentarima gde vi pronalazite pozadine za vaše desktopove.

bAli pre nego što se pozabavimo spomenutim web sajtovima, popričaćemo malo o tome kako su računarske pozadine nastale. Naravno svi vi znate za englesku reč wallpaper (u prevodu tapeta), koja se koristi za označavanje pozadine na ekranu računara, ali kako i gde je počeo ovaj trend? Otišao sam na Wikipediju da sam pronađem odgovor na ovo pitanje, i evo šta sam pronašao:

Prva upotreba pozadine sa preklapajućim prozorima je primenjena u eksperimentalnom kancelarijskom sistemu, Officetalk-u, koji je razvijen 1975. godine u Xerox PARC na Alto-u. Pre tog perioda, kombinacija bele pozadine sa preklapajućim prozorima (na primer, u Smalltalk-u) je bila teška za razaznavanje od unutrašnjosti prozora. Šara upotrebeljena u Officetalk-u je davala 25% sivu, koristeći tačke visoke dva piksela kako bi se izbeglo treperenje na Alto-vom interlejsovanom ekranu. Ista šara je primenjena na Xerox Star-u.

Apple je koristio sličnu sivu pozadinu na svom Lisa računaru i Macintosh-u. Međutim, pošto ove mašine nisu imale interlejsovane ekrane, mogle su da se koriste manje diskretne šare, sastavljene od jednostavnih 2×2 ponavljajućih šara koje su proizvodile  50 % sivu. Uvođenje kolornih monitora u lične računare je dovelo do primene jednobojnih pozadina, a odatle vrlo brzo se stiglo do klasičnih pozadina koje danas koristimo.

Dosta smo filozofirali. Vreme je da se pozabavimo onim zbog čega ste i otvorili ovaj članak. 

Social Wallpapering

Social Wallpapering je opisan kao “napor zajednice da se klasifikuju, rangiraju i distribuiraju slike visoke rezolucije koje se koriste kao računarske pozadine. Kao što već sigurno pretpostavljate, Social Wallpapering ima i svoju društvenu stranu. Posetioci sajta mogu da glasaju za pozadine i da ih ocenjuju kao dobre ili loše. Ono što je pohvalno je to što za razliku od drugih socijalnih web sajtova, ovde ne treba da se registrujete. 

Prelazimo na same pozadine. Na Social Wallpapering vi možete da pretražujete pozadine po kategorijama. Postoje razne kategorije koje se kreću od apstraktnih pa sve do televizije i filma. 
Ako niste sigurni kakvu vrstu pozadine želite, vi možete i da ih filtrirate po rangu, po popularnosti i po drugim kriterijumima. Pored toga, možete da ih pretražujete i po rezoluciji monitora koju koristite, bez obzira da li su to standardna rezolucije, widescreen, ili dual monitor postavke.

Još jedna stvar koja mi se sviđa u vezi ovog web sajta je to što ako postavite miša na umanjeni prikaz pozadine, iskočiće polje sa informacijama kao što je veličina, opis, tagovi i tako dalje.

Posetite http://socwall.com i pronaći ćete pristojnu selekciju pozadina za vaš računar.

InterfaceLIFT

InterfaceLIFT je još jedan web sajt koji nudi visokorezolucijske slike za pozadine. Jedna od karakteristika ovog web sajt koja mi se najviše sviđa je to što su pozadine podeljene u kategorije po veličini. Oni nude pozadine sledećih veličina:

  • iPhone
  • 2560×1600
  • 1920×1200
  • 1680×1050
  • 1440×900
  • 1280×800
  • Sony PSP
  • 1680×1200
  • 1400×1050
  • 1280×1024
  • 1280×960
  • 1024×768
  • Apple iPod/Sony Mylo

Na njihovoj home stranici pronaći ćete pozadine izlistane i sortirane po datumu dodavanja na web sajt. Pozadine se ne dodaju svaki dan, ali one koje imaju su obično veoma kvalitetne. Barem jedna pozadina se postavlja svakih nekoliko dana.

Vi takođe možete da sortirate  pozadine po učestalosti daunlodovanja, po njihovom rangu, po broju komentara, a možete i nasumično da ih pregledate. U zadnjih godinu dana, neke od najboljih pozadina koje sam koristio sam našao na InterfaceLIFT.

Gde vi nalazite pozadine?

Mi znamo da postoji ogroman broj web sajtova sa odličnim pozadinama koje vi koristite, pa zašto nam ne biste pisali o njima u komentarima? Koji su vaši omiljeni web sajtovi za pronalaženje pozadina?

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272