Instalirali ste Ubuntu i potrebni su vam neki dobri fontovi za OpenOffice, GIMP ili neki drugi program? Možda ste pronašli neke lepe fontove za Windows ali niste sigurni kako možete da ih upotrebite, i da li uopšte možete da ih upotrebite?
U ovom članku opisaćemo vam kako da instalirate True Type fontove na Ubuntu. Videćete koliko je to jednostavno.
- Prebacite sve fontove u ~/ Directory. ~/ Directory je vaš Home direktorijum.
- Otvorite terminal i ukucajte sledeće:
cd /usr/local/share/fonts/truetype
Na taj način promenićete direktorijum na truetype fonts direktorijum. - Ukucajte sledeće:
sudo mkdir myfonts
Terminal će zatražiti lozinku. Ukucajte lozinku i pritisnite Enter i biće kreiran direktorijum 'myfonts'. - Da biste fontove prebacili u /myfonts direktorijum ukucajte sledeće:
cd myfonts
sudo cp ~/imefonta.ttf - Da biste instalirali font, vlasništvo treba da pripada root korisniku, zato ukucajte sledeće:
sudo chown root.root fontname.ttf
sudo mkfontdir - Font je sada instaliran. Međutim, sledeći put kada startujete Ubuntu on se neće pojaviti, zato prilikom startovanja treba da ukucate sledeće:
cd ..
fc-cache