Ovo je jednostavan vodič koji će vam pokazati kako da upotrebite postojeću Windows instalaciju unutar Ubuntu-a – a da i dalje možete da ga pokrenete sa hard diska ako je to potrebno. Za razliku od drugih uputstava, za kompletiranje ovog će biti potrebno samo 15 minuta i to bez upotrebe terminala.
U Windowsu:
Prvo napravite profil hardvera za VMware:
- Kliknite na Start – Control Panel – System.
- Na Hardware kartici selektujte Hardware Profiles.
- Kliknite na Copy i novi profil hardvera nazovite VMware.
Sada instalirajte SCSI drajvere koji su potrebni da bi se Windows pokrenuo unutar WMware-a:
- Daunlodujte VMware SCSI drajvere i WinImage
- Instalirajte i pokrenite Winimage. Unutar Winimage otvorite fajl VMware SCSI drajvera i ekstrahujte ga negde.
- Kliknite na Start – Control Panel – Add Hardware i prođite kroz instrukcije čarobnjaka.
- Recite Windowsu da ste već povezani na hardver.
- Na sledećem ekranu, postoji lista instaliranog hardvera. Idite skroz dole do dna i izaberite Add a new hardware device.
- Izaberite Install the hardware that I manually select from a list.
- Zatim izaberite SCSI and RAID controlers. Nakon toga, kliknite na Have Disk… i pronađite drajvere koje ste ekstrahovali sa WinImage. Windows će instalirati VMware SCSI drajver.
Rebutujte u Ubuntu-u
Ako mauntujete Windows particiju pod Linux-om, demauntujte je.
- Pritisnite Alt-F2 i ukucajte sudo gedit /etc/group
Dodajte vaše korisničko ime na kraj linije koje počinje sa “disk”, zatim snimite i izađite. Na taj način dodaćete sebe na disk grupu i dobićete mogućnost da pristupite hard disku unutar VMware-a.
- Kliknite na Application – Add/Remove... Instalirajte vmware-server paket.
- Kliknite na Application – System Tools – VMware Server Console. Povežite se sa local host-om. Kada se od vas zatraži registracioni kod, posetite http://register.vmware.com/content/registration.html da biste ga dobili (besplatan je). Selektujte Create a new virtual machine u čarobnjaku:
- Kreirajte Custom virtuelnu mašinu.
- Izaberite verziju Windowsa koju koristite, omogućite da VMware izabere ime, i prihvatite sva standardna podešavanja dok ne dođete do mreže. Izaberite NAT networking. Ostavite Buslogic na SCSI controller.
- Na Select Disk ekranu izaberite Use a physical disk. Tako je, sada ste napredni korisnik – dajte sebi peticu. Nakon toga, izaberite Use individual partitions i izaberite Window NTFS i Linux Ext3 particiju (pošto se deo Grub-a nalazi na Linux particiji).
- Ako, kao većina ljudi, nemate flopi drajv, kliknite na Edit virtual machine settings. Selektujte Floppy 1 i isključite opciju Connect at power on.
- Ali pre nego što krenemo dalje, zapamtite: nemojte da pokrećete Linux unutar VM-a. Ako slučajno pokrenete Linux odmah isključite VM – inače će fajlovi možda biti uništeni čim Linux proveri pokrenuti disk. Pazite na ovo upozorenje, ozbiljno je!
- Sada pokrenite VM. Kada se pojavi grub, selektujte Windows. Kada se od vas zatraži da izaberete profil, izaberite VMware.
Instalacija bi trebala da startuje unutar VM-a. Čestitamo! Prvi put kada se butuje dobićete nekoliko poruka o novom hardveru. Poništite ih i u VMware Server Console-u kliknite na VM-Install VMware tools. Zatim omogućite restartovanje VM-a kada to zatraži.
To je to. Postojeća Windows instalacija i svi njeni programi sada mogu da se pokrenu unutar Ubuntu-a a i samostalno.