Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Mac OS X tehnologije - Bundle

Mac OS X tehnologije - Bundle

Pod NEXTSTEP-om, Mac OS X-om i GNUstep-om, bundle je direktorijum koji omogućava srodnim resursima kao što je softverski kod da budu zajedno grupisani. Oni su se pojavili u Macintosh svetu kao paketi (packages) u Mac OS-u 9 i slični su po konceptu sa Application Directories koji se koriste u RISC OS-u i ROX Desktop-u.

Programi, radni okviri i plug-in-ovi se obično grupišu u bundle, mada se i dokumenti mogu grupisati u bundle. Njima se može manipulisati pomoću NSBundle klase u NeXT Foundation paketu, i pomoću CFBundle pod Core Foundation.

Bundle obično sadrži jedan fajl koji predstavlja izvršni kod i fajlove koji predstavljaju resurse kao što su nibs, slike, zvukovi i drugi mediji. Na drugim sistemima kao što je Microsoft Windows, ovi resursi su obično uključeni direktno u sam izvršni fajl tokom kompajliranja. Na starijim Macintosh-ima, koristila se slična tehnika, gde su dodatni meta podaci mogli da se dodaju forku fajlovog resursa. Međutim, počev od Mac OS X-a, prihvaćen je NEXTSTEP koncept bundle-ova. Većina bundle-ova se koristi kao da se radi o standardnim fajlovima na sistemu. Jedna od namena Bundle-a je da se smanje problemi asocirani sa organizovanjem resutra tako što se koristi jednostavnija strukutra hijerarhijskih direktorijuma umesto fork-a resursa.

Uniform Type Identifier (UTI) za bundle je com.apple.bundle a za paket je com.apple.package.

 

Apple - Srbija
Program zamene baterija kod iBook G4 i PowerBook G4 računara

 

Programski bundle

Programski bundle-ovi se korisnicima obično predstavljaju kao jedan fajl poznat kao "paket". Ovaj fajl je u stvari direktorijum koji se završava na .app ekstenziju. Control-kliknite (ili desnim tasterom miša kliknite) na paket da biste otvorili bundle i videli njegov sadržaj. U programu, prvi direktorijum unutar bundle-a je obično Contents; unutar ovog direktorijuma obično se nalazi još jedan direktorijum sa izvršnim kodom (koji se zove MacOS za Mac-ove, ili nosi ime programa za GNUstep), koji sadrži izvršni kod programa i direktorijum koji se zove Resources, koji sadrži resurse programa.
Pored drugih stvari, Resources direktorijum sadrži lokalizovane verzije nib fajlova programa.

U druge standardne direktorijume spadaju Plugins, Frameworks i Shared Frameworks. Frameworks direktorijum sadrži radne okvire koje koristi program, i koriste se čak i ako na sistemu postoji druga verzija radnog okvira. Direktorijum Shared Frameworks sadrži radne okvire koji mogu da se koriste od strane programa koji ih sadrži, kao i od strane drugih programa; oni se koriste samo ako novija verzija ne postoji nigde na sistemu. Plugins sadrži izvršni kod koji koristi program.

UTI za program je com.apple.application a programski bundle je com.apple.application-bundle.

Ostali bundle formati

Ostali bundle-ovi uključuju Rich Text Format dokumente sa slikama, koji imaju .rtfd ekstenziju, OS X vidžete i parcijalno preuzete fajlove u Safariju, koji imaju .download ekstenziju. U GarageBand-u, Keynote-u, Pages-u i iMovie HD-u, fajlovi projekta su takođe predstavljeni kao bundle-ovi.
Apple-ov instalacioni paket (.pkg) je skup bundle-ova koji sadrže pax arhive.
Takođe postoje Mac OS X programi koji koriste sopstveni bundle format (na primer, CandyBar-ovi .iContainer bundle-ovi).

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272