KAKO DA izaberete programe i uređaje za kreiranje rezervnih kopija
Pre nekoliko godina, moj računar je umro usred pisanja važnog dokumenta. Mislim, stvarno umro. Uopšte nisam mogla da ga butujem. Sve sam pokušala što mi je palo na pamet – čak sam angažovala i velike poznavaoce hardvera da mi pomognu. Odgovor je uvek bio isti: mrtav je. Nisam mogla čak ni hard drajv da ubacim u drugi računar. Sam računar je bilo dosta lako zameniti – koštalo me je dosta, ali bih svakako ranije ili kasnije trebala da nabavim novi računar. Ono što mi je izazvalo stvarno ozbiljne probleme je gubitak podataka – programa, dokumenata, iTunes biblioteke, fotografija i tako dalje. Ali ja sam imala rezervne kopije svega toga, zar ne? E pa. njih baš i nije bilo …
Dok ne iskusite ovako ozbiljan kvar računara nećete shvatiti vrednost regularnog pravljenje rezervnih kopija. Dakle, kako se vi štitite od gubitka vrednih podataka? Napravite rezervnu kopiju svega što vam je važno, a periodično pravite i rezervne kopije svih dokumenata. Evo nekoliko koraka koji će olakšati proces kreiranja rezervnih kopija.
Procenite vaše potrebe za kreiranjem rezervnih kopija. Ako uglavnom koristite računar za procesiranje reči, onda verovatno ne treba da se zamajavate naprednim programima ili uređajima za kreiranje rezervnih kopija. Ako imate puno podataka od kojih vam trebaju rezervne kopije, možda ćete želeti da razmotrite nabavku programa koji je specifično namenjen za kreiranje rezervnih kopija. Često takvi programi dolaze u paketu sa programom za narezivanje CD-a. Nero ima dobar komplet programa koji su dizajnirani za kreiranje rezervnih kopija.
Kupite puno praznih CD-ova ili DVD-ova. Pokušajte da pronađete optičke medije nanizane na rudu; oni su jeftiniji u kompletu i uvek će vam biti dostupni. Isto tako možda ćete želeti da kupite CD držač koji drži veliki broj CD-ova ili DVD-ova da biste ih bolje organizovali i čuvali.
Pronađite program za kreiranje rezervnih kopija koji će čuvati listu fajlova i direktorijuma koje želite da ažurirate prilikom svakog kreiranja rezervne kopije. Na ovaj način, nećete trebati da potrošite mnogo vremena u određivanju i lociranju svega što treba da sačuvate svaki put kada pokrećete redovno kreiranje rezervnih kopija. Češće ćete i kreirati rezervne kopije ako vam za to ne treba puno vremena.
Ako računar ima Secure Digital ili Compact Flash slot, razmislite o nabavci memorijske kartice velikog kapaciteta. U poslednje vreme puno SD kartica se prodaje za male pare – karticu od 512 MB do 1 GB možete da nabavite za manje od 20 dolara. Kartice veličine od 4 do 8 GB su skuplje, ali vredi investirati. Takođe interfejs većine SD i CF kartica nudi mogućnost prevlačenja i otpuštanja što znatno olakšava kreiranje rezervnih kopija.
Thumb-drajvovi su odlični za rezervne kopije. Oni ne koštaju mnogo, zato razmislite o nabavci po jednog za svaku vrstu dokumenata od kojih pravite rezervne kopije (tekstualni dokumenti, digitalne fotografije, muzika i tako dalje). Određeni thumb drajvovi vam čak omogućavaju da instalirate i pokrećete programe sa njih samih. Ovo je odličan način da “ponesete” sa sobom računar ako putujete mnogo a nemate laptop.
Drajvovi za rezervne kopije mogu da drže veliku količinu podataka. Za pristojnu cenu, možete da pronađete drajv koji se kači na računar pomoću USB konekcije i na kojem možete da kreirate rezervne kopije celog računara. Naravno, trebali biste i dalje da kreirate rezervne kopije na jedan od gore pomenutih medijuma, u slučaju kvara i glavnog hard drajva i drajva sa rezervnom kopijom.
Kreirajte često rezervne kopije da ne biste prošli kao ja. Od smrti mog računara i gubitka svih podataka prošlo je dve godine, i od tada redovno pravim rezervne kopije, zato što znam kakvi me problemi očekuju ako to ne uradim.