Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Internet, brzo i lako

Internet, brzo i lako

Popust cena: 360 rsd

Osnove kompjutera i Windows XP - II izdanje

Osnove kompjutera i Windows XP - II izdanje

Popust cena: 360 rsd

10 najboljih Linux distribucija za audio produkciju

Da li ste ikada sanjali o tome da imate sopstveni muzički studio? Znam da jeste. I možda vam se želja jednog dana i ostvari (ili ne) ali do tada evo nekih veoma interesantnih potpuno besplatnih Linux distribucija otvorenog koda sa poboljšanjima i funkcijama koje su namenjene muzici, zvuku, pa čak i video produkciji.

1. JackLab Audio Distribution (JAD skraćeno) je Linux distribucija koja je kreirana posebno za muzičare i producente koji žele da se prebace na rešenje otvorenog koda. Čak i ako još nije u finalnoj verziji, JackLab se veoma trudi da obezbedi svojim korisnicima najbolje profesionalne audio alatke na platformi otvorenog koda. Programeri su izabrali openSUSE Linux distribuciju kao osnovu za JackLab zato što oni misle da je ona najbolje podržana, jednostavna i laka za upotrebu kao i laka za prilagođavanje.
 

2. Musix GNU+Linux je još jedna distribucija otvorenog koda koju vam preporučujem da isprobate ako planirate da pokrenete muzički studio, zato što takođe obezbeđuje besplatne i profesionalne alatke za muzičare i audio operatere. Musix omogućava da kreirate CD-ove, publikujete i štampate muzičke rezultate, kreirate MIDI instrumente, snimate i reprodukujete audio i MIDI, editujete/miksujete audio numere, smanjujete šuma i korigujete snimke, kreirate audio efekte u realnom vremenu i još puno toga. Musix je podržan na više jezika, uključujući Spanish, Galician, Catalan, Basque, English, Portuguese i French a isto tako može da se upotrebi za video produkciju i grafički dizajn.

3. Čak iako je ovo prilično nov proizvod u svetu multimedijalnih kreacija otvorenog koda, Ubuntu Studio se nalazi na trećem mestu zbog njegovog širokog raspona audio, video i grafičkih alatki. Kao i JackLab i Musix, Ubuntu Studio je takođe opremljen profesionalnim alatkama koje su ljudima poznate. Ubuntu Studio (kao što i ime govori) je derivat najmoćnije Linux platforme danas, Ubuntu Linuxa. Jedino ograničenje u upotrebi Ubuntu Studio je vaša mašta.
 

4. Linux MultiMedia Studio ili LMMS skraćeno, je još jedna veoma popularna Linux distribucija koja obezbeđuje profesionalne audio alatke za muzičke entuzijaste. Ona nudi besplatnu alternativu za popularne (ali komercijale i zatvorenog koda) programe kao što su FruityLoops, Cubase i Logic. Linux MultiMedia Studio vam daje mogućnost da proizvedete muziku na vašem PC-ju sintetiziranjem i kreiranjem zvukova, uređivanjem semplova, sviranjem uživo pomoću tastature i još puno toga. Pomoću Linux MultiMedia Studio možete da proizvedete elektronsku muziku na računaru, tako da ne treba da kupujete skup hardver da biste imali dobar zvuk i napravili dobru muziku.

5. DeMuDI je skraćenica za Debian Multimedia Distribution i to je Linux distribucija koja je zasnovana na Debian-u sa poboljšanjima i funkcijama koje su namenjene muzici, zvuku i video produkciji. Ono što je toliko specijalno u DeMuDI-u je činjenica da ima kernel unapređen zakrpama, kako bi poboljšao audio performanse. DeMuDI projekat sadrži program za snimanje višestrukih trekova na hard disk, fizičko modelovanje i virtuelne analogne sintisajzere, beat box-ove, MIDI sekvencere, procesore, i Advanced Open Architecture Synthesis sisteme kao što je Csound.

6. Dyne:bolic je prijateljski nastrojena Linux distribucija koja je oblikovana za potrebe medijskih umetnika, kreativaca i aktivista kao praktična alatka za multimedijalnu produkciju. Ona vam omogućava da manipulišete, snimate, editujete, šifrirate i  konvertujete audio i video strimove. Dyne:bolic je optimizovan da se pokreće na sporijim računarima, pretvarajući ih u potpune medijske stanice. Takođe može da se upotrebi na modernim XboX igračkim konzolama.

7. Još jedna Debian zasnovana Linux distribucija, 64 Studio sadrži besplatan program otvorenog koda za kreiranje digitalnog sadržaja i na i386 i na x86_64 hardveru! Da, dobro ste čuli, 64 bitne platforme. S obzirom da 95% današnjih procesora podržava 64-bitnu tehnologiju to čini 64 Studio moćnom multimedijalnom stanicom. Pronaći ćete mnogo moćnih programa koji su namenjeni za audio produkciju u 64 Studio, ali ćete takođe naći i programe za video, 2D i 3D grafičku produkciju. 64 Studio je testiran na moćnom dual Opteronu, dual core Athlonu i Turionu.

8. StartCom MultiMedia Edition je višenamenska Linux distribucija sa ugrađenim Recording Studio, Video Manipulation Platform i Entertainment Center. Odeljak muzičke produkcije nudi neke istaknute programe kao što su Rosegarden, Audacity, Muse i mnogo, mnogo alatki za manipulisane zvučnim efektima, sintisajzera, semplerai sekvencera. Zasnovan je na Red Hat Enterprise sistemima. StartCom MultiMedia Edition može da posluži kao kompletan studio za snimanje a njegova upotreba zahteva prilično znanja i vežbe.

9. APODIO je GNU/Linux operativni sistem koji sadrži audio, video i grafičke alatke. On je zasnovan na Mandriva Linuxu i dizajniran je za muzičare i multimedijalne entuzijaste. APODIO može da se upotrebi kao Live CD ili može da se instalira na particiju hard diska. APODIO projekat je deo dugotrajnog poduhvata.

10. m-dist je prilično star Linux sistem koji je podešen za MIDI i audio upotrebu. Ne postoji program koji treba da instalirate zato što je ovaj Live CD od 144 MB ISO spreman da bude narezan na prazan disk, da bi se butovalo sa njega. On poseduje MIDI sekvencer, digitalnu radnu stanicu, ALSA MIDI konektor, mašinu za bubnjeve i audio procesor u realnom vremenu.

 

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Komentari

• Dunja Life
Hvala :)

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272