Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

PC I GADŽETI - Vodič za rešavanje problema i nadogradnju

PC I GADŽETI - Vodič za rešavanje problema i nadogradnju

Popust cena: 2280 rsd

Kompjuter po mojoj meri II izdanje

Kompjuter po mojoj meri II izdanje

Popust cena: 440 rsd

Glasni hard diskovi se obično kvare

Obično su hard disk drajvovi prilično tihe hardverske komponente. Naravno, možete da ih čujete, ali normalni zvukovi koje oni ispuštaju nisu prejaki i javljaju se prilikom previše učitavanja odjednom. Ili bi tako trebalo da bude, pošto postoje neki stariji drajvovi koji prave veliku buku kada se pokreću pri punom kapacitetu.

Ponekad, korisnici mogu da čuju zvukove kuckanja ili kliktanja koji dolaze iz hard disk drajva u formi ritmičnih zvukova koji počinju i zaustavljaju se u proizvoljnim intervalima. U većini slučajeva zvuk koji čujete je prvi znak da vam hard disk stari i da pre ili kasnije može da otkaže. Sajt FAT-NFTS navodi da "ovo može da se desi kada uključujete računar ili usred posla na računaru" i kao mera predostrožnosti trebali biste da napravite rezervne kopije važnih podataka.

Iako postoji nekoliko razloga koji vode do "pevajućih" hard disk drajvova, svi su oni mehaničke prirode pošto bi elektronska greška obično odmah spržila logičke čipove bez ikakvog upozorenja. Za korisnike koji imaju SMART omogućene diskove i matičnu ploču koja može da čita status diska, predlaže se da potražite upozorenje u hard disk drajv odeljku BIOSa ili u toku POST faze kada butujete mašinu. Ako predstoji kvar diska upozorenje može da vam spasi sve podatke i da vas upozori da preduzmete potrebne korake. Problem sa zvukovima je najčešće izazvan postojanjem loših sektora na površini diska, kvara u glavi diska i različitim mehaničkim greškama.

Možda najuobičajeniji razlog za glasne hard drajvove su "loši sektori nastali usled fizičkog oštećenja područja diska". Pošto disk ne može da čita podatke koji se nalaze na određenom području, glave za čitanje i pisanje će nekoliko puta pokušati da pristupe podacima, obično praveći zvuk kliktanja. "Ovo takođe može da se desi kada glava ne može da kalibriše zahvaljujući postepenom slabljenju magnetskih domena na ploči što dovodi do stalnog resetovanja drajva". Najlakši način da pokušate da ispravite problem sa lošim sektorima je da izvršite duboko skeniranje celog površinskog područja koje će obeležiti sve postojeće defektne sektore, sprečavajući dalji gubitak podataka koji može da nastane kada operativni sistem napiše fajl na oštećenom sektoru.

Ako je zvuk koji čujete više kao zvuk brusilice nego zvuk kliktanja, onda mi je jako žao vašeg hard disk drajva, pošto su glave upravo odlučile da izgrebu malo površine sa podacima. Ovo je međutim scenario najgore vrste ravan onom kada imate spržene logičke čipove od prevelikog napona. U ovim slučajevima podaci mogu da se vrate samo u specijalizovanim laboratorijama. Mehaničke greške su prilično uobičajene i predstavljaju fizička oštećenja i ovi zvukovi mogu da budu izazvani od strane osovine koja ne funkcioniše dobro, glave za čitanje i pisanje ili labavih komponenti. Odmah napravite rezervnu kopiju podataka ako ste još u mogućnosti da pristupite podacima na disku. Vaš disk je blizu kraja svog života i u bilo koje vreme može da prestane da radi. Ako disk prestane da se okreće nakon nekog perioda klikćućeg zvuka, možda ćete poželeti da pošaljete disk firmi koja se bave spašavanjem podataka sa diska da bi povratili vaše podatke. Takođe hard disk drajv povremeno proizvodi zvuk predenja kada traži fajl koji je jako fragmentovan. Taj zvuk proizvode ploče koje se okreću pošto glave za čitanje-pisanje zumiraju nazad i napred da bi pristupili različitim sektorima gde su sačuvani podaci. Važno je da razlikujete ove zvukove okretanja od zvukova kliktanja. Ovaj zvuk okretanja može da bude smanjen povremenom defragmentacijom hard drajva.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272