Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Dreamweaver 8, praktične vežbe

Dreamweaver 8, praktične vežbe

Popust cena: 620 rsd

HTML5, CSS3 I JavaScript za razvoj veb strana

HTML5, CSS3 I JavaScript za razvoj veb strana

Popust cena: 2640 rsd

KAKO DA izaberete Content Management System otvorenog koda

Kada imate web sajt koji je otvoren za sadržaje korisnika, onda je veoma važno da imate korisnički prilagođen sistem za upravljanje sadržajem, takozvani content management system (CMS). Postoji veliki broj CMS sistema otvorenog koda koje možete da upotrebite, koji su po definiciji potpuno besplatni. Međutim, biranje pravog CMS sistema za vas nije nimalo lak zadatak, ali sigurno ćete naći neki koji u potpunosti odgovara vašim potrebama. U ovom članku pokazaćemo vam kako da izaberete sistem za upravljanje sadržajem tako što ćete odgovoriti na nekoliko pitanja vezanih za vaše potrebe.  

Korak 1

Identifikujte vaše potrebe i odlučite šta želite da vaš sistem za upravljanje fajlovima (CMS) radi. To zavisi od suštinskih potreba vašeg web sajta. Postoje CMS sistemi koji rade sve, počev od upravljanja sadržajem, preko definisanja razmeštaja, tema, plugin modula i još mnogo toga.

Korak 2

Odredite radno okruženje, uključujući to na kojem operativnom sistemi i web serveru će da radi vaš web sajt, koji programski jezici su dostupni (PHP, ASP, Java, i tako dalje) kao i koje baze podataka vam stoje na raspolaganju. Ne podržavaju svi CMS sistemi sve web servere i baze podataka, što znači da ćete morati da izaberet onaj koji ispunjava zahteve servera na kojem se vaš web sajt nalazi. Najčešća kombinacija je PHP i MySQL koji rade na Apache httpd serveru.

Korak 3

Pretražite listu sistema za upravljanje sadržajem. Web sajtovi kao što je SourceForge i Freshmeat nude listu CMS sistema otvorenog koda. Suzite vaš izbor, odbacite nekompatibilne opcije i sastavite krau listu CMS sistema koji odgovaraju vašim potrebama i koji će raditi na vašem serveru.

Korak 4

Još suzite listu CMS sistema prema vašim veštinama i znanjima (ili vašeg webmastera). Veoma ja važno da izaberete sistem upravljnja fajlovima koji ćete znati da koristite. Preterano složeni sistemi za upravljanje fajlovima su beskorisni ako ne znate kako da ih koristite. Na primer, CMS sistem napisan u Javi vam neće biti ni od kakve koristi ako vi znate da koristite samo PHP.

Korak 5

Selektujte sistem za upravljanje sadržajem koji je aktivan. Postoji veliki broj CMS sistema koji nisu aktivni, i iz jednog ili drugog razloga, programeri više nisu dostupni da pruže podršku i isprave greške. Mada sam softver može da radi odlično, sve probleme na koje naletite ćete morati sami da rešite. Sa druge strane, ako se radi o aktivnom projektu, biće drugih korisnika koji će moći da vam pomognu, pored samih programera.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272