Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Word 2003 za početnike

Word 2003 za početnike

Popust cena: 270 rsd

Dreamweaver 8 – kreiranje internet prezentacija

Dreamweaver 8 – kreiranje internet prezentacija

Popust cena: 180 rsd

KAKO DA koristite uobičajene skraćenice za mobilne telefone

U ovom članku razotkrićemo značenje koje se krije iza mnogobrojnih skraćenica vezanih za industriju mobilnih telefona. Nadamo se da će vam ovi kratki opisi biti od koristi.

  • ESN (Electronic Serial Number) ili IMSI (International Mobile Equipment Identity) - Ovo je broj koji predstavlja identifikator za telefon. Kao i otisci prstiju, svaki od ovih brojeva je jedinstven. Na osnovu ovog broja centri mobilne telefonije znaju da poziv usmere na vaš telefon kada neko pozove vaš broj.
    Napomena: ESN-ovi se koriste za CDMA telefone, dok su IMSI brojevi za GSM uređaje. Proizvođačima mobilnih telefona je prošle godine počelo da nestaje jedinstvenih 32-bitnih ESN-ova (dostupno je samo 4 milijarde); industrija je zbog toga prihvatila novi standard, 56-bitni MEID (Mobile Equipment Identity) koji će imati 16 miliona puta više brojeva)
  • MIN (Mobile Identity Number) - Kada su ljudi počeli da prenose svoje brojeve sa jednog operatera na drugi, uveden je MIN kako bi sistem znao da dati broj njemu pripada. Ako ste prebacili broj na drugog operatera, vaš novi MIN neće biti isti kao broj telefona. Ako nikada niste prebacivali broj telefona sa jednog operatera na drugi, MIN će uglavnom biti isti kao vaš broj mobilnog telefona, ali ne uvek.
  • MDN (Mobile Directory Number) - Moderan način da se kaže “vaš telefonski broj”.
  • SID (System ID): To je ono što je uprogramirano u telefon kako bi se iodređeno područje dentifikovalo kao “home”, tojest kuća. Ako telefon pronađe nešto drugo a ne SID koji je uprogramiran u njih, onda će preći u Roaming. Ako ste u home području a nalazite se u roamingu odmah obavestite o tome vašeg operatera.
  • WAP (Wireless Access Protocol): U suštini, to je način na koji se vaš telefon povezuje sa Internetom. Trenutno je ograničeniji nego standardni HTTP protokol tako da se stranice na vašem telefonu neće prikazati na isti način kao na PC-ju.
    Napomena: Svaki novi telefon stiže na tržište sa WAP pretraživačem, iako napredniji modeli mogu da imaju i HTML pretraživač.
  • E911 (Enhanced 911): Ovo je razlog zbog kojeg ne možete da iskopate stari CDMA telefon (ciglu) iz 1999. godine i da ga nabacite na vaš nalog. Svaki telefon koji aktivira vaš operater treba da ima tehnologiju koja omogućava personalu hitne pomoći da vas pronađe u slučaju da nazovete 911.
    Zasad toliko. Nadam se da smo vam razjasnili neke nedoumice.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272