Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Naučite Swift 3

Naučite Swift 3

Popust cena: 1100 rsd

Quicksilver - nezamenljivi program za Mac

Tagovanje pomoću Quicksilvera

Tagovanje datoteka, stručno zvano “folksonomy” je metoda organizacije datoteka budućnosti. Većina novih sistema sa datotekama koji su sad u razvoju će imati ovu mogućnost. Radi se o označavanju datoteka ključnim rečima kao bi ih kasnije lakše pronašli.

Na primer, ako pripremate analizu uspešnosti home stranice “Kombib-a”, datoteku ćete nazvati analiza_kombib.txt, a da bi je kasnije lakše pronašli možete joj dodati ključne reči (tagove): @analiza, @projekat, @Kombib @home. Ako kasnije želite da vidite sve analize svih projekata koje ste radili napravite pretragu po ključnim rečima: @analiza @projekat. Dakle, nećetr morati da odlazite u direktorijum svakog projekta posebno i da tamo tražite datoteku analiza. Ako želite da vidite analize svih home stranica potražite: @analiza @home i slično.

Za razliku od ostalih sistema koji nam tu funkciju spremaju u budućnosti, OS X nam je nudi već danas. Za čuvanje ključnih reči koristi se “Spotlight Comments” polje, a pretraživanje radimo pomoću Spotlighta ili neke druge aplikacije za pretraživanje Spotlight indeksa.

Same datoteke možete da označavate tako što ćete otvoriti informaciju o fajlu pomoću “cmd+i” i unesite ključne reči, međutim mnogo je brže to raditi pomoću Quicksilvera.

Da bi Quicksilver podržavao tagovanje morate da uključite “File tagging” modul. To ćete uraditi tako što ćete startovati Quicksilver pomoću “cmd+space” i selektujte Preferences pomoću “cmd+,”, idite na plugins sekciju i uključite “File tagging module”.

Dalje je sve lako: izaberite datoteke koje ćete tagovati, otvorite Quicksilver sa izabranim datotekama upišite tag da bi dobili opcije za tagovanje i selektujte “Add tags”, u Quicksilverovom polju za unos upišite željene tagove. Da bi se tagovi razlikovali od ostalih komentara Quicksilver će svim tagovima na početak dodati “@” znak. Ako želite da izbrišete tagove kroz Quicksilver to možete da uradite selektovanjem opcije “Delete tags”, a ako želite samo da ih pregledate upotrebite “Show tags”.

Napomena: Tagovane datoteke pretražujemo pomoću Spotlighta.

Slanje datoteka pomoću Quicksilver-a

Slanje prikačenih fajlova zna da bude jako zamarajuće, pogotovo ako to radite više puta dnevno. Otvori novu poruku, upiši adresu primaoca, klikni na Attachment, nađi datoteku, selektuj je, napiši poruku, pošalji email…
Na svu sreću kao i kod većine dosadnih operacija na OS X-u tu je Quicksilver da nas spasi. Quicksilverom gore opisana operacija izgleda otprilike ovako: selektuj datoteke, otvori quicksilver, upiši: comp, upiši prvih par slova adrese primaoca, pritisni Enter, a zatim Send… Sve u svemu 4 i po sekunde i malo Quicksilver majstorije.

Da bi Quicksilver to mogao da uradi prvo treba malo da ga podesite. Prvo otvorite Quicksilverove parametre i u sidebaru kliknite na Application, uverite se da li je selektovana opcija “Enable advanced features”. Zatim isto tako u prozoru sa parametrima selektujte opciju “Triggers” koja se nalazi u liniji sa alatkama. U sidebaru datog prozora selektujte “Quicksilver” i uključite opciju “Command Window with Selection”, a zatim dvostruko kliknite na nju i u prozoru sa strane kao hotkey unesite kombinaciju tastera koju želite. Ova opcija će vam omogućiti da otvorite Quicksilver sa već selektovanom datotekom.

Još samo morate da odete u Plugins odeljak u Preferences okviru za dijalog i da aktivirate pluginove “Apple Mail Module” i “Address book module” ako već nisu.

Podešavanja možete da isprobate tako što ćete selektovati neku datoteku klikom miša otvoriti Quicksilver pomoću prečice koju ste podesili. U Quicksilveru ukucajte “comp” i selektujte opciju “E-mail to… Compose”. Stisnite TAB i upišite prvih par slova željene e-mail adrese, i pritisnite Enter.

Pojaviće se prozor za novi email sa već odabranom datotekom i upisanom adresom prijatelja, i preostaje vam samo da kliknete na Send.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272