Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Java 11 i 12, naučite za 21 dan, prevod osmog izdanja

Java 11 i 12, naučite za 21 dan, prevod osmog izdanja

Popust cena: 2370 rsd

Naučite Spring 5

Naučite Spring 5

Popust cena: 2200 rsd

Razlika između JDK i JRE

JDK (Java Development Kit) i JRE (Java Runtime Environment) su dve temeljne komponente u svetu Java programiranja, svaka sa svojom specifičnom ulogom.

JDK

JDK je srce razvoja Java aplikacija. To je kompletan alat koji sadrži sve što je potrebno programerima za stvaranje Java aplikacija. U njemu se nalaze kompajleri poput javac, koji prevode izvorni Java kod u bajt-kod, debugeri za otklanjanje grešaka u kodu, kao i obiman set biblioteka koje pružaju razne funkcionalnosti za razvoj. Dakle, JDK nije samo alatka, već celokupna radionica za Java programere.

JRE

Sa druge strane, JRE je okruženje potrebno za pokretanje Java aplikacija. Uključeno je unutar JDK-a i sadrži JVM (Java Virtual Machine), koji je ključni deo za izvršavanje Java bajt-koda, i set biblioteka potrebnih za rad aplikacija. JRE omogućava aplikacijama da se izvode na različitim platformama bez potrebe za izmenama, održavajući princip "Piši jednom, pokreći svuda".

Zamislite JDK kao kompletnu radnu stanicu sa svim alatima potrebnim za izgradnju kuće, dok je JRE kao temelj i struktura potrebna da kuća stoji i bude funkcionalna. Bez JDK-a, nemate sredstva za stvaranje i razvoj Java programa, a bez JRE-a, nemate način da te programe pokrenete i koristite.

Kao ekspert za JavU, savetujem da, ako ste programer ili se bavite razvojem Java aplikacija, instalirate JDK jer on obuhvata sve, uključujući i JRE. Ako samo trebate da pokrenete Java aplikaciju koju je neko drugi razvio, tada vam je dovoljan samo JRE. Uvek koristite najnovije verzije ovih alata za maksimalnu bezbednost i efikasnost.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272
 
     
z