Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Photoshop CS5 100 saveta i trikova

Photoshop CS5 100 saveta i trikova

Popust cena: 360 rsd

InDesign CS2 praktične vežbe

InDesign CS2 praktične vežbe

Popust cena: 1150 rsd

Saveti i trikovi iz tipografije

Postoji nekoliko stvari koje treba da znate u vezi tipografije pre nego što se uopšte upustimo u ovu temu.

Tipografija je veoam subjektivna, ali postoje neka pravila koja treba da se prate. Ovo može da bude zbunjujuće ali pokušaćemo što jednostavnije da opišemo suštinski koncept.

Prvo treba da definišemo nekoliko termina koji se često pogrešno koriste.

Typeface

Često služi za označavanje promenljive reči sa fontom. Typeface je familija fontova. Na primer, Type face je svaka reprezentacija. Gill Sans je Typeface, Times New Roman, i Adobe Caslon Pro su Typeface.

Font

Font je specifična reprezentacija familije fontova (Typeface). Na primer, 9pt Gill Sans je font, a i 10pt Gill Sans je isto font. Svaka promena predstavlja drugačiji font. Tako je Gill Sans Bold font Typeface-a Gill Sans.

San Serif

Ili bez Serif-a. Bez da ulazimo u dublje značenje reči, dovoljno je da kažemo da se ovo odnosi na fontove bez serifa. serif je mali završetak na slovu.

Serif

Font koji ima dodatni elemenat na završetku slova.

Kernovanje

Razmak između slova.

Sledi nekoliko smernica za rad sa slovima.

Nemojte da razvlačite slova

Ako razvlačite slova ona će izgledati ružno, i veoma neprofesionalno (a možda i uvredite zaluđenike i čistunce za fontove).

Uvek koristite kernovanje

Ogromna je razlika između lepog velikog teksta naslova i lošeg kada pogledate kernovanje. Kernovanje određuje razmak između pojedinačnih slova. Dobro kernovan tekst ima podjednak razmak između svih slova. Da biste kernovali u Photoshopu i inDesign-u, držite pritisnut taster Alt  (apple na Mac-u) i pritiskajte tastere leve i desne strelice da biste pomerali slovo.

Uvek kernujte brojeve!!!

Popravite krzave ivice

Kada kucate pasuse teksta uvek podesite krzave ivice. Krzave ivice nastaju duž desne ivice pasusa kada se prikaže na stranici. Ova krzava ivica nastaje onda kada je tekst poravnat u levo, a ako je tekst poravnat u desno onda ona nastaje duž leve ivice teksta. Ova ivica ne sme da bude krzava, već treba da bude talasasta i glatka.

Probajte da što manje koristite hifenaciju (prelamanje reči na kraju reda)

Nikada ne ostavljajte reč samu u redu. Probajte uvek da joj dodate još koju reč.

Podešavanje iskrzane ivice često zahteva malo vremena, ali ćete na kraju imati savršen proizvod.

Poravnajte elemente

Uvek je dobro da poravnate elemente teksta. Bez obzira da li se radi o delu koji se nalazi u dnu stranica, ili o grafici. Ako poravnate elemente na stranici, celokupan tekst i ostali elementi će izgledati organizovaniji. Ovo pravilo može ponekad da se odbaci kada radite dizajn koji treba da bude spontan ili “prljav”, ali čak i onda poravnanje može da da dobre razultate.

Upotreba linija

Dizajneri su skloni tome da koriste jako mnogo linija oko i preko teksta, tako da je na kraju teško uopšte pročitati poruku. Probajte da se uzdržite od crtanja nepotrebnih linija. Time samo otežavate čitanje teksta a ponekad narušavate i celokupan dizajn.

Deformisani tekst

Ja sam veliki ljubitelj deformisanog teksta ali moram da priznam da se ovaj efekat često zloupotrebljava i preterano eksploatiše. Umereno koristite deformisanje teksta. Što je tekst više deformisan tim će biti teži za čitanje.

Odsecanje teksta

Kada odsecate tekst, jedini način na koji je to prihvatljivo je od dole prema gore. Ne smete da ga sečete od gore prema dole. To je nedopustivo.

Odvajanje prvog slova naslova

Ponekad odvajanje i povećanje prvog slova naslova može da kreira dinamičniji dizajn. Takođe kada koristite script typeface (slova izlgedaju kao da su rukom pisana), toplo vam preporučujemo da koristite ovu tehniku, kako bi tekst bio čitkiji.

Različite familije fontova

Upotreba fontova iz različitih familija može da unapredi vaš dizajn. Upotreba serif sa san-serif fontovima daje kontrast vašem dizajnu. Upotreba velikih fontova u kombinaciji sa malim je takođe dobro.

Nadam se da će vam ove smernice za rad sa tekstom biti od pomoći.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272