Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Preporučujemo

Kako da bolje iskoristite svoj kompjuter

Kako da bolje iskoristite svoj kompjuter

Popust cena: 270 rsd

Word 2003 za početnike

Word 2003 za početnike

Popust cena: 270 rsd

Saveti za kupovinu polovnih mobilnih telefona

U vreme kada novi mobilni telefoni neprestano dolaze na tržište i u izloge prodavnica, mnogi ljudi pretražuju oglase na Internetu i novinama u potrazi za jeftinijim mobilnim telefonima koji su malo korišćeni. Kako mobilni telefon postaje deo svakodnevnice čak i za siromašne ili vrlo mlade ljude, mnogi su voljni da plate za uređaj koji je već korišćen.

Mnogi korisnici ne vide interes u funkcionalnosti tih uređaja kao što su multimedijalne poruke, najnovije igre ili ekrani u boji, nego su zainteresovani za cenu uređaja i žele da ih koriste jednostavno za obavljanje poziva i eventualno slanje tekstualnih poruka. S druge strane, kupac polovnog mobilnog telefona može da bude istinski ljubitelj tehnologije, koji ipak nije voljan da plati punu cenu novog uređaja, pa strpljivo čeka dok se ne ukaže prilika za kupovinu polovnog. Stoga, ako vidite sebe kao pripadnika jedne od ovih grupa, pročitajte savete na šta treba da pazite kod kupovine polovnog telefona.



Idealna kupovina polovnog mobilnog telefona je da ga kupite od osobe koju poznajete. Takve situacije se događaju retko, ali se ipak događaju. Kod poznavanja osobe dobijate neopipljivu sigurnost, znate kakve su navike te osobe, čuva li predmete (pa tako i mobilni telefon) ili se prema njima odnosi aljkavo i nemarno.

Druga idealna situacija je kupovina polovnog mobilnog telefona koji je još uvek pod garancijom. Overena i legalna garancija je opipljiva sigurnost - u slučaju da se u garantnom roku uređaj pokvari (naravno, ne vašom krivicom, jer u tom slučaju gubite garanciju), možete da ga odnesete u ovlašćeni servis i problem je rešen.

Postoje i situacije koje su manje idealne i što znači da treba da proverite stanje uređaja pre nego što se odlučite na kupovinu. Tu ponovo ulogu igra onaj prvi utisak, vidite kako se vlasnik odnosio prema tom uređaju, je li ga držao u džepu ili je nošen u držaču za mobilni telefon. Rukovanje uređajem, pogotovo kod mobilnih telefona na preklop, takođe je vrlo bitno. Mobilni telefoni su aparati koje koristimo gotovo 24 sata dnevno, i prolaze kroz različite oblike torture.

Drugi element prvog pregleda je ambalaža. Sačuvana originalna ambalaža, uputstva i uredno složena oprema u kutiji takođe vam odaju karakter vlasnika. Najbolji indikator je punjač. Ako je on uredno složen, možete biti sigurni da je vlasnik pedantan i pažljiv. Ako je samo ubačen u kutiju, oprezno pristupite dalje.

Pregled uređaja

Pregledu samog aparata treba pristupiti detaljno. Kod uređaja s izmenjivim kućištem potrebno je ukloniti kućište i dobro pregledati samo telo aparata. Naime, mobilni telefon je mogao gadno stradati u padu, čak do te mere da spoljašnje kućište pukne, a takav slučaj je veoma jednostavno zamaskirati kupovinom novog kućišta. Potražite oštećenja na otkrivenim plastičnim delovima, ogrebotine na plastici, odlomljene uglove. Pregledajte dobro deo oko tastera za tragove korozije, okvir ekrana. Kod uređaja kojima se kućište menja samo u ovlašćenom servisu, takođe potražite ogrebotine na kućištu, pregledajte staklo ekrana i uglove i proverite tastaturu. Ako vidite da je telefon ozbiljno oštećen, zaobiđite ga, jer je njegova primarna namera obavljanje poziva, a ne skokovi u vis ili u dalj.

Preklopne uređaje treba takođe pažljivo pregledati. Preklop ne sme biti suviše mekan ni labav, uređaj u otklopljenom stanju proverite za horizontalnu i vertikalnu labavost nežnim pomeranjem gornjeg dela telefona. Malo 'lufta' je normalno, ali previše je zabrinjavajuće. Proverite prikaz na ekranu, kako unutrašnjem, tako i spoljašnjem (ukoliko ga uređaj ima). Na preklopnim, 'školjkastim' mobilnim telefonima, često strada fleksibilni kabel koji se nalazi provučen oko šarki. Prikaz na ekranu mora biti uredan, bez gubitaka. Poklopac u otvorenom položaju ne sme da se mrda nego mora čvrsto da stoji u krajnjem položaju. Proverite detaljno mikrofon budući da je na novijim mobilnim telefonima integrisan u poklopac. Poklopci preko tastatura su na svim novijim mobilnim telefonima aktivni, kod dolaznog poziva proverite prihvata li telefon poziv otklapanjem, a zaklapanjem prekida poziv. Ukoliko to nije tako, proverite je li aktivirana opcija aktivnog poklopca u meniju. Ako jeste, aktivni poklopac je neispravan.

Sledeći korak je provera baterije. Bateriju je potrebno izvaditi iz mobilnog telefona i detaljno je pregledati. Pogledajte kontakte. Kontakti s jakim zarezima od kontakata telefona obično ukazuju na bateriju koja je već prilično islužena. To ne mora da umanji funkcionalnost telefona, ali zbog islužene baterije imate puno pravo kao kupac da zahtevate nešto nižu cenu.

Sledeći korak je umetanje vlastite SIM kartice i proba funkcionalnosti telefona. Stavite pažljivo karticu, zatim bateriju, vratite poklopac na mesto i zatim uključite telefon. Posmatrajte ponašanje telefona prilikom uključivanja, da li uredno pronalazi mrežu ili sa kašnjenjem, da li trepće osvetljenje tastature i ekrana. Takvo treptanje može u nekim slučajevima ukazati na neispravno pojačalo i/ili glavni modul.

Zatim sledi proba poziva kojom ćete testirati nekoliko aspekata funkcionalnosti mobilnog telefona. Testiraćete glavni modul, pojačalo, slušalicu i mikrofon. Obavite odlazni i dolazni poziv. Zvuk u slušalici treba da bude jasan, isprobajte regulaciju glasnoće. Sagovornik takođe mora da vas čuje bez pucketanja i prekida (zato je bitno odabrati dobru lokaciju na kojoj je signal čist i gde nema previše šumova u okolini). Po završetku poziva pogledajte indikator baterije. Ako bi naglo pao ili se telefon u toku poziva naglo ugasi, vrlo verovatno imate posla ili sa isluženom baterijom ili sa neispravnim pojačalom signala. Takav mobilni telefon treba zaobići prilikom kupovine. Poslednja faza testiranja odnosi se na ekran i tastaturu. Isprobajte detaljno sve tipke, pritisnite svaku po nekoliko puta. Pregledajte ekran, proverite osvetljenje, a kod ekrana u boji pogledajte postoje li 'mrtvi pikseli' (to se događa retko, i to na TFT ekranima).

Ako vidite da su sve od navedenih stavki u redu, ako je uređaj sačuvan i uspeli ste da se dogovorite sa vlasnikom za prodajnu cenu, možete slobodno da kupite taj mobilni telefon.

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272