Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

 

Access

Alternativna učenja

Analiza podataka

Android

Animacija

Antropologija

Apple - MAC OS X

Arheologija

Arhitektura

Astrologija

Astronomija

Audio kursevi + knjige

Audio, Multimedia, Video

Autobiografija

AutoCad, ArchiCAD, SolidWorks, Catia, Pro/Engineer

Automobili

Bajke

Baze podataka

Biografija

Biološke nauke

Blockchain

Botanika

C++ Visual C++ C#

ChatGPT

CSS

Dečije knjige

Delphi

Digitalna fotografija

Dizajn

Django

Domaće pripovetke

Domaći roman

Drama

E-knjiga

E-komerc

ECDL

Ekologija

Ekonomija

Elektrotehnika

Enciklopedija

Esejistika

Etika

Fantastika

Film

Filologija

Filozofija

Fizika

Fotografija

FULL STACK DEVELOPMENT

Funkcionalno programiranje

Generativna veštačka inteligencija

Geografija

Geologija

Git i GitHub

GOOGLE

GPT

Grafika, Dizajn, Štampa

Građevinarstvo

Hardver

Hemija

Hidrotehnika

Hobi

Horor

Humor

Internet

Intervju

Istorija

Istorija i teorija književnosti

Istorija umetnosti

Istorijski roman

Java

JavaScript

Joomla

jQuery

Knjiga posle posla - Beletristika i ostala izdanja

Knjižare i naše knjige

Književna kritika

Kuvari, hrana i piće

Leksikografija

Lingvistika

Ljubavni roman

logo

Magija

Marketing

Mašinsko učenje

Mašinstvo

Matematika

Medicina

Memoari

Menadžment

Modeliranje podataka

Monografija

Mreže

MS Office

Muzika

Nagrađivanje knjige

Naučna fantastika

Obrada teksta

OFFICE 2013

OpenOffice.org

Operativni sistemi

Oracle

Organizacione nauke

Pedagogija

PHP I MYSQL

Pisci u medijima

Ples

Poezija

Politika

Poljoprivreda

Popularna medicina

Popularna nauka

Popularna psihologija

Posao

Poslovanje

Pozorište

Pravo

Pravoslavlje

Primenjene nauke

Pripovetke

Prirodne nauke

Priručnik

Programiranje

Projektovanje softvera

Psihologija

Publicistika

Putopis

Python programiranje

Računarstvo u oblaku

Raspberry PI

Razvoj

Rečnici

Religija

Robotika

Roman

Ruby i Ruby on Rails

Satira

Saveti

Serija Roberta C. Martina

Sertifikati

Slikarstvo

Socijalna mreža - Facebook

Sociologija

Sport

Sport i hobi

SQL

Statistika

Strip

Tabele

Tableti

Tehnologija

Telekomunikacije

Triler

Turizam

Twitter

Udžbenici

Umetnost

Unix, Linux

Urbanizam

UX DIZAJN

Veštačka inteligencija

Visual Basic .NET, VBA, V. Studio

Web design

Windows

Windows 7

Windows 8

WordPress

Zaštita i sigurnost

Zoologija

 

Saveti – Grafika, Dizajn, Štampa

Ukupno: 431, strana 18 od 22

Photoshop CS5: KAKO DA optimizujete slike za web

 

 

 

Određivanje kvaliteta slike zavisi od slike na kojoj radite  i od toga kako želite da je upotrebite. Podešavanja za format, rezoluciju i  kvalitet variraju. Okvir za dijalog Save for Web & Devices vam omogućava da  pregledate različita podešavanja da biste videli kako ona utiču na veličinu i  kvalitet slike. Da biste optimizovali sliku za web, uradite sledeće:  U liniji menija izaberite File a zatim kliknite na opciju  Save for Web & Devices.   Na vrhu okvira za dijalog Save for Web & Devices  izaberite karticu za prikaz originala sa alternativnim podešavanjem ili sa tri  alternativne opcije.   Na desnoj strani okvira za dijalog izaberite unapred  određeno podešavanje. Automatski će biti izabran format, algoritam, boje i  druge opcije.   Uporedite kvalitet slike u prozoru prikaza i pogledajte  veličinu slike.   Kada pronađete kombinaciju koja vam odgovara selektujte  prozor prikaza i kliknite na dugme Save.   U okviru za dijalog Save Optimized, izaberite HTML and  Images da biste snimili sliku i HTML fajl koji se odnosi na sliku.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA otvarate i snimate fajlove u Photoshopu

 

 

 

Da biste mogli da koristite panele, alatke ili metode  navigacije, potrebno je da imate otvoren fajl. Uobičajeni način  otvaranja fajlova u Photoshopu je da u liniji menija izaberete opciju File >  Open i izaberete fajl koji želite da otvorite a zatim kliknete na dugme Open. Izvorni format  fajla za Photoshop je PSD, tako da ćete najveću fleksibilnost imati ako  otvorite fajl u PSD formatu. Ali ako želite, možete da otvorite bilo koju vrstu  grafičkog fajla uključujući TIFF, JPEG, PDF, PNG i mnoge druge formate. Ako želite da  pogledate listu formata fajlova koje možete da otvorite u Photoshopu, u liniji  menija kliknite na opciju File > Open a zatim u okviru za dijalog pogledajte listu u meniju Files of Types. Kada otvorite  fajl, preporučljivo je da odmah snimite kopiju na kojoj ćete raditi, i najbolje  je da je snimite u formatu PSD. Mnogo je bolje da radite na kopiji jer na taj  način uvek imate pristup originalnom fajlu. Da biste snimili kopiju, uradite  sledeće:  U liniji  menija izaberite File > Save  As.   Na dnu okvira  za dijalog Save As, u padajućem meniju Format izaberite Photoshop (*. PSD,  *. PDD).   Dajte naziv fajlu. Najbolje je da originalnom imenu  dodate reč "kopija".   Kliknite na Save.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA otvarate PDF fajlove u Photoshopu

 

 

 

Snimanje dokumenta kao PDF fajl je kao da snimite sliku  dokumenta pa tako drugim korisnicima, da bi pregledali dokument, nije potreban  program u kojem je dokument kreiran. PDF fajlovi mogu da sadrže tekst, slike pa čak i video  snimke u različitim podešavanjima kvaliteta. PDF fajlove možete da otvarate u  bilo kom operativnom sistemu što je veoma korisno jer ne treba da prilagođavate  dokument za različite platforme. PDF fajlove možete da otvarate u Photoshopu na isti način  kao i bilo koji drugi fajl. Sve što treba da uradite je da u liniji menija  izaberete komandu File > Open,  izaberete PDF dokument koji želite da otvorite a zatim kliknite na dugme Open. Photoshop će  prikazati okvir za dijalog Import PDF u kojem možete da izaberete delove  dokumenta koje želite da importujete, da podesite rezoluciju i dimenzije.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA otvorite fajlove pomoću Bridge-a ili Camera Rawa

 

 

 

Prilikom otvaranja fajlova, možda ćete poželeti da prikažete  slike tako da vidite onu koju želite da otvorite pa zato upotrebite Adobe  Bridge CS5. Adobe Bridge CS5 je uključen u Photoshop CS5 i posebno je  koristan ako vaše fotografije imaju čudne nazive kao što je na primer, P6320057. jpg.   Možete da importujete fotografije i direktno sa fotoaparata ili čitača kartice  u Bridge. Bridge vam takođe omogućava da organizujete i pregledate bilo koji fajl  na vašem računaru. U Bridge-u možete da otvorite slike u Adobe Camera Raw  formatu i možete da editujete sliku čak i pre nego što je otvorite u  Photoshopu. Kada završite sa editovanjem u Camera Rawu, kliknite na dugme Open  Image da biste otvorili već editovanu sliku u Photoshopu. Upotreba Mini Bridge panelaNovost u Photoshopu CS5 je Mini Bridge panel. Da biste  otvorili Mini Bridge panel u liniji menija izaberite Window > Extensions  > Mini Bridge, ili kliknite na  ikonicu Launch Mini Bridge u Application baru. Unutar Mini  Bridge panela možete da pregledate slike a zatim dvostrukim klikom da otvorite  koju želite. Ako želite da vidite prikaz slike preko cele stranice, selektujte  je u Mini Bridge panelu a zatim pritisnite razmaknicu na tastaturi. Da biste se  ponovo vratili u Photoshop ponovo pritisnite razmaknicu na tastaturi.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA otvorite slike u Camera Rawu

 

 

 

Po standardnom  podešavanju, kada otvorite sliku u Camera Raw formatu u Photoshopu, prvo se  otvara Camera Raw. Međutim, ako  želite da otvorite TIFF ili JPG slike u Camera Rawu, potrebno je da upotrebite  Bridge. Ako ste već  editovali JPEG ili TIFF sliku u Camera Rawu, i otvorite je u Photoshopu, prvo  će se otvoriti Camera Raw. Da biste otvorili sliku u Camera Rawu, uradite  sledeće:  Otvorite Bridge.   Selektujte  sliku ili više slika koje želite da editujete (slike treba da budu u JPEG,  TIFF, DNG ili RAW formatu).   U liniji  menija izaberite File a zatim Open in Camera Raw.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA podesite boje pozadine i prednjeg plana

 

 

 

Na dnu Tools  palete videćete dva mala uzorka boje koji su veoma važni. Jedan uzorak je za  boju prednjeg plana a drugi uzorak je boja pozadine. Photoshop koristi  ove boje kada slikate, ispunjavate objekte, brišete, dodajete gradijente ili  primenjujete specijalne efekte. Boja prednjeg plana se koristi za boju koja se  dodaje slici. Boja pozadine je boja koja se nalazi ispod boje prednjeg plana.   Obe boje se koriste kada kreirate gradijente koji se postepeno prelivaju iz  jedne boje u drugu. Ako povećate veličinu platna ili izvršavate druge zadatke  primenjivanja boje, možete da izaberete da li želite da dodate boju prednjeg  plana i boju pozadine. Po standardnom podešavanju boja prednjeg plana je crna a  boja pozadine je bela. Možete da promenite boju prednjeg plana ili pozadine  pomoću alatke Eyedropper, panela Color, panela Swatches ili tako što ćete  kliknuti na uzorak i izaberite novu boju u Adobe Color Pickeru. Da biste izabrali novu boju prednjeg plana ili pozadine  pomoću Color Pickera, uradite sledeće:  Kliknite na uzorak boje prednjeg plana ili pozadine u  panelu Tools.   Otvoriće se prozor Color Picker. Izaberite novu boju.   Možete da izaberete boju iz prikaza boja ili možete da unesete vrednosti HSB,  RGB, Lab ili CMYK. Takođe, možete da unesete heksadecimalnu vrednost boje.   Kada uzorak boje prikaže boju koju želite da upotrebite,  kliknite na OK.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA podesite poravnanje teksta u Photoshopu

 

 

 

Ako u vašem  dizajnu imate duži tekst, verovatno biste želeli da bude ispravno i vizuelno  dobro poravnat. Funkcija  Hyphenation u Photoshopu je automatski uključena, ali možete da je isključite  pomoću polja za potvrđivanje na dnu panela Paragraph ili tako što ćete  selektovati tekst i pritisnuti prečicu Ctrl+Shift+Alt+H. Da biste  uključili funkciju Hyphenation za poravnanje teksta potrebno je da ručno  izaberete jednu od sledećih opcija:  Justify last  left - da biste raširili tekst tako da leva i desna ivica budu savršeno  poravnate a poslednja linija pasusa poravnata u levo.   Justify last  centered - da biste raširili tekst tako da leva i desna ivica budu savršeno  poravnate a poslednja linija pasusa da bude centrirana.   Justify last  right - da biste raširili tekst tako da leva i desna ivica budu savršeno  poravnate a poslednja linija pasusa poravnata u desno.   Justify all - da  biste raširili tekst tako da leva i desna ivica budu savršeno poravnate a  poslednja linija pasusa je raširena od leve do desne ivice pasusa bez obzira na  količinu karaktera.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA pomerate tekst

 

 

 

Ako ste započeli  unos teksta u Photoshopu ali vam ne odgovara lokacija teksta, ne brinite jer u  Photoshopu možete veoma jednostavno da pomerate tekst dok ga kucate. Da biste pomerili  tekst u Photoshopu uradite sledeće:   Pomerite kursor  dalje od teksta, dok se kursor ne pretvori u malu strelicu.   Povucite tekst  na novu poziciju i možete da nastavite sa unosom teksta. Još jedan način  da pomerite tekst u toku unosa je da pritisnete taster Ctrl, postavite kursor  unutar okvira koji će se prikazati i prevucite ga na novu lokaciju. Ako ste već  završili unos teksta, možete da ga pomerite ako selektujete odgovarajući sloj u  paleti Layers, izaberete alatku Move i prevucite sloj na novu poziciju.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA poravnate tekst

 

 

 

Photoshop vam nudi nekoliko opcija za kontrolisanje izgleda  margina u tekstualnom okviru u koji ste ukucali cele pasuse teksta. Jedna od veoma važnih odluka koje treba da donesete je  poravnanje teksta unutar tekstualnog okvira. Kada je tekst poravnat u levo,  leva margina je savršeno poravnata a desna margina je neravna i, priznaćete, ne  izgleda baš najbolje. Pasus koji je poravnat u desno ima veoma jasno poravnatu  desnu marginu dok je leva neravna. Ako izaberete poravnanje Center, biće  centriran tekst unutar tekstualnog okvira. Zato, najbolje rešenje, ako želite lepo poravnat tekst je da  upotrebite opciju Justification koja vam daje ravne margine sa obe strane  tekstualnog okvira. U panelu Paragraph nalaze se četiri opcije Justification a  razlika je u tome kako se odnose na poslednju liniju teksta u pasusu. Izaberite najbolje poravnanje da biste poboljšali izgled  vašeg dizajna.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA postavite fotografiju unutar teksta

 

 

 

Da li ste ikada poželeli da postavite fotografiju unutar  teksta i na taj način ga učinite jedinstvenim i interesantnim?U Photoshopu možete jednostavno da postavite fotografiju  unutar teksta tako što ćete kreirati masku opsecanja. Sve što vam je potrebno  je fotografija, sloj Type i odgovarajući redosled slojeva u paleti Layers. Da biste postavili fotografiju unutar teksta, uradite  sledeće:  Otvorite fotografiju koju želite da postavite unutar  teksta i u paleti Layers dvostruko kliknite na sloj Background da biste ga  učinili editabilnim.   Unesite željeni tekst tako što ćete u paleti sa alatkama  izabrati alatku Type i ukucajte tekst.   U paleti Layers prevucite sloj Type ispod sloja slike.   Selektujte sloj slike i u liniji menija izaberite komandu  Layer > Create Clipping Mask.   Umanjeni prikaz sloja fotografije će se pomeriti u desno i prikazaće se mala  strelica koja vam daje do znanja da je fotografija isečena na sloj Type koji se  nalazi ispod sloja fotografije.   Dodajte novi  sloj ispune ispod slojeva fotografije i teksta u paleti Layers i izaberite boju  pozadine koja će odgovarati bojama na fotografiji.   Upotrebite  alatku Move ako želite da promenite poziciju teksta ili fotografije.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA postavite sliku u tekst

 

 

 

U Photoshopu CS5 možete da eksperimentišete sa tekstom koji  ste uneli i dobijete veoma interesantne rezultate. Na primer, možete da postavite sliku u tekst što će biti  veoma interesantno i verovatno možete da upotrebite ovu tehniku za neki od  vaših dizajnova. Da biste postavili sliku u tekst, uradite sledeće:  Otvorite sliku u Photoshopu.   Ako u panelu Layers vidite sloj koji se zove Background,  dvostruko kliknite na naziv sloja i promenite naziv sloja. Ako slika ima više  slojeva spojite slojeve tako što ćete u liniji menija izabrati Layer a zatim  kliknite na Merge Visible.   U paleti sa alatkama izaberite alatku Type i ukucajte  željeni tekst.   U panelu Layers kliknite na sloj teksta i prevucite ga  ispod sloja slike.   U panelu Layers Alt+kliknite na liniju između dva sloja.   Sada sve što treba da uradite je da dodate sstil sloja  koji želite.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA posvetlite ili potamnite fotografiju

 

 

 

U Photoshopu postoji jako puno načina da promenite svetloću  slike. Mi ćemo vam opisati najjednostavniji način. Najjednostavniji način da posvetlite ili potamnite sliku je  da upotrebite Brightness/Contrast sloj podešavanja, Hue/Saturation sloj  podešavanja, ili oba. Dodavanje Brightness/Contrast sloja podešavanja:  Ako panel Adjustments nije otvoren, izaberite komandu Window  > Adjustments.   Kliknite na ikonicu Brightness/Contrast da biste kreirali  novi sloj podešavanja.   Pomerite klizač Brightness u desno da biste posvetlili  sliku ili u levo da biste je potamnili.   Podesite klizač Contrast. Dodavanje Hue/Saturation sloja podešavanja:  Ako panel Adjustments nije otvoren, izaberite komandu Window  > Adjustments.   Kliknite na ikonicu Hue/Saturation da biste kreirali novi  sloj podešavanja.   Pomerite klizač Lightness u desno da biste posvetlili ili  u levo da biste potamnili sliku.   Pomerite klizač Saturation u desno da biste povećali  zasićenost boje ili u levo da biste je smanjili.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA posvetlite ili potamnite kanale

 

 

 

U toku rada ćete verovatno biti u situaciji kada ćete  poželeti da kanali budu malo svetliji ili tamniji. Pošto u panelu Channel ne postoje režimi mešanja, potrebno  je da primenite komandu Apply Image da biste posvetlili ili potamnili kanale. Ova  komanda se uglavnom koristi za spajanje dve slike, ali možete da je primenite i  na kanale i promenite njihov režim mešanja. Da biste posvetlili ili potamnili kanal, uradite sledeće:  U panelu Channel selektujte kanal a zatim kreirajte  njegovu kopiju.   U liniji menija kliknite na Image a zatim izaberite  komandu Apply Image. Otvoriće se okvir za dijalog Apply Image.   Na dnu okvira za dijalog Apply Image, u padajućem meniju  Blending izaberite opciju Screen da biste posvetlili, ili opciju Multiply da  biste potamnili kanal.   Kliknite na OK.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA povećate dubinu polja

 

 

 

Kada snimate fotografiju često ćete trebati da izaberete  tačku fokusa na pozadini ili na prednjem planu. Ako želite da ceo snimak bude u  fokusu, možete da kobinujete dve fotografije. U Photoshopu možete da povećate dubinu polja i da kreirate  realističniju sliku. Da biste povećali dubinu polja, uradite sledeće:  U Photoshopu otvorite dve slike. Jednu sa pozadinom u  fokusu i jednu na kojoj je fokusiran prvi plan.   Prevucite jednu sliku u dokument druge slike, tako da se  obe slike nalaze u istom dokumentu ali na različitim slojevima.   U panelu Layers, izaberite opciju Edit > Auto-Align  Layers.   U okviru za dijalog Auto-Align Layers izaberite opciju na osnovu slika. U većini slučajeva opcija  Auto je dobar izbor.   Kliknite na OK  da biste poravnali slojeve.   U paleti  Layers selektujte oba sloja i izaberite opciju Edit > Auto-Blend Layers.   U okviru za  dijalog Auto-Blend Layers izaberite opciju Stack Images and Seamless Tones and  Colors.   Kliknite na  OK.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA povećate veličinu platna

 

 

 

Platno je područje slike. U mnogim slučajevima fotografija  na kojoj radite ispunjava platno. Ali možda biste želeli da povećate platno i  kreirate okvir oko fotografije. Postoji nekoliko jednostavnih načina da promenite veličinu  platna a mi ćemo vam opisati najjednostavniji način. Da biste povećali platno u Photoshopu, uradite sledeće:  U liniji menija izaberite opciju Image > Canvas Size.   Unesite nove vrednosti u polja Width i Height.   Izaberite  sidrišnu tačku. Po standardnom podešavanju je selektovana središnja sidrišna  tačka što znači da će se veličina platna ravnomerno promeniti u odnosu na  centar platna.   Izaberite boju  za proširenje platna.   Kliknite na OK  da biste primenili promene.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA pretražujete pomoću metadata u Bridgeu

 

 

 

Metadata mogu da  sadrže veoma korisne informacije o slikama koje pregledate, ali je još  korisnije što vam obezbeđuju pomoć prilikom pretraživanja fotografija. Ako ste utrošili  malo vremena i kreirali ključne reči za lakšu pretragu fotografija, u Bridgeu  možete veoma brzo da pronađete željenu fotografiju. Da biste  pretraživali fotografije po ključnim rečima, uradite sledeće:  Selektujte  direktorijum koji želite da pretražujete. Ako želite da pretražujete ceo hard  drajv, selektujte naziv hard drajva u panelu Folders.   Unesite  ključnu reč u polje za pretraživanje u gornjem desnom uglu prozora Bridgea.   Pritisnite  taster Enter.   U panelu  Content prikazaće se svi fajlovi koji su povezani sa ključnom reči koju ste  ukucali. Da biste  pretraživali fotografije na osnovu drugih meta podataka ili više ključnih reči,  uradite sledeće:  Selektujte  direktorijum koji želite da pretražite.   U panelu  Filter izaberite kriterijum u svakoj kategoriji koju želite da vidite.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA promenite orijentaciju teksta

 

 

 

Na panelu  Character pronaći ćete puno opcija za formatiranje teksta, ali neke od opcija  koje su vam potrebne, nećete odmah pronaći. Panel Character  ima meni u kojem se nalaze opcije za formatiranje teksta koje nisu prikazane  direktno na panelu. Ove opcije nećete često koristiti ali mogu da budu i veoma  korisne. Ovaj meni možete da otvorite ako kliknete na dugme u gornjem desnom  uglu panela. Pomoću opcija u  meniju panela Character možete da promenite orijentaciju teksta. Da biste  promenili orijentaciju teksta upotrebite jednu od sledećih opcija:  Change Text  Orientation - pomoću ove opcije možete da promenite horizontalno poravnati  tekst na vertikalno poravnati i obratno. Sve što treba da uradite je da  selektujete sloj teksta, a ne sam tekst.   Standard  Vertical Roman Alignment - ova opcija funkcioniše samo na vertikalno  orijentisanom tekstu i veoma je interesantna. Umesto da slova teku od vrha ka  dole, promenićete orijentaciju sa leva na desno, kao da su slova okrenuta.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA promenite veličine slike/dokumenta

 

 

 

Da biste vaše radove u Photoshopu prilagodili različitim  zahtevima, ponekad će biti potrebno da im promenite veličinu. Zahtevi koji se odnose na veličinu i kvalitet slika su  različiti za štampu i za prikaz na webu. Procedura promene veličine slike u Photoshopu je  jednostavna:   U liniji menija izaberite komandu Image > Image Size. Otvoriće  se Image Size okvir za dijalog.   Izaberite Image Size komandu u Image padajućem meniju.   Potvrdite opciju Constrain Proportions kako bi se dimenzije  slike proporcionalno menjale.   Potvrdite opciju Resample Image.   U padajućem meniju u dnu okvira za dijalog izaberite  Bicubic.   U polju Resolution upišite željenu rezoluciju. Ako pripremate  fotografiju za postavljanje na Internet onda upišite u polje Resolution 72  pixels/inch. Ako pripremate fotografiju za štampu, onda ćete trebati da unesete  rezoluciju koja mora da bude između 200 i 300 pixels/inch. Čim promenite  rezoluciju videćete kako su se automatski promenile vrednosti u poljima Width i  Height.   Ako pripremate fotografiju za Internet, onda u polje Width  ili Height u području Pixel Dimensions upišite dimenziju u pikselima. Čim  promenite vrednost u jednom od polja videćete kako se automatski menja vrednost  u drugom polju.   Ako pripremate fotografiju za štampu, onda u polje Width  ili Height u području Document Size unesite dimenzije u centimetrima ili u  milimetrima.   Kliknite OK da biste promenili veličinu slike.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA promenite veličinu slike u Photoshopu

 

 

 

Digitalna slika  sadrži fiksnu količinu podataka originalne slike - radite sa podacima koji su  snimljeni kada i sama slika. Ali, možete da menjate veličinu slike kao i  rezoluciju. Da biste videli aktuelne dimenzije i rezoluciju slike, u  liniji menija izaberite opciju Image > Image Size. Otvoriće se okvir za dijalog Image Size koji će prikazati  veličinu slike u inčima i pikselima. Da biste promenili veličinu slike  fokusirajte se na odeljak Document Size okvira za dijalog Image Size. Po standardnom  podešavanju, u okviru za dijalog Image Size, selektovana je opcija Resample  Image koja kompenzuje nedostajuće podatke kada menjate veličinu slike, ali istovremeno  zadržava rezoluciju. Kada je ova opcija uključena promenom veličine slike menja  se broj piksela na slici, što znači da rezultati neće biti odgovarajući ako  planirate da odštampate sliku. Da biste zadržali  originalne piksele isključite opciju Resample Image. Povećajte rezoluciju slike  da biste smanjili veličinu slike ili smanjite rezoluciju da biste povećali  sliku. Ako želite da  promenite dimenzije slike, unesite nove vrednosti u polja Width i Height. Ako  želite da promenite širinu i visinu posebno, isključite opciju Constrain  Proportions.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA promenite veličinu teksta u Photoshopu

 

 

 

U Photoshopu  možete da kreirate tekst koje god želite veličine bez obzira da li se radi o  ogromnim slovima za reklamu na zgradi ili o slovima koja se mogu čitati samo  lupom. U Photoshopu  možete da promenite veličinu teksta tako što ćete selektovati tekst i  upotrebiti bilo koji metod za promenu veličine slova. Možete da promenite  veličinu fonta u liniji sa opcijama ili pomoću panela Character. Ako ne znate  tačnu veličinu teksta koji želite da kreirate, najbolje je da veličinu teksta  menjate vizuelno tako što ćete selektovati sloj Type u paleti Layers, kliknite  unutar teksta pomoću alatke Type. Nakon toga kliknite na taster Ctrl da bi se  prikazale ručice za promenu veličine oko teksta. Povucite bilo koju ručicu da  biste promenili veličinu teksta. Ako želite proporcionalno da menjate veličinu  teksta, držite pritisnut taster Shift dok povlačite ručicu okvira za promenu  veličine. Takođe, možete da  upotrebite i komandu Free Transform za promenu veličine teksta. To ćete uraditi  tako što ćete selektovati sloj Type a zatim pritisnite tastere Ctrl+T.   Prikazaće se okvir za modifikovanje oko teksta. Povucite bilo koju ručicu da  biste promenili veličinu teksta. Naravno, i za upotrebu komande Free Transform  važi pravilo da držite pritisnut taster Shift da biste veličinu teksta menjali  proporcionalno.
 
   
Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272