Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

 

Access

Alternativna učenja

Analiza podataka

Android

Animacija

Antropologija

Apple - MAC OS X

Arheologija

Arhitektura

Astrologija

Astronomija

Audio kursevi + knjige

Audio, Multimedia, Video

Autobiografija

AutoCad, ArchiCAD, SolidWorks, Catia, Pro/Engineer

Automobili

Bajke

Baze podataka

Biografija

Biološke nauke

Blockchain

Botanika

C++ Visual C++ C#

ChatGPT

CSS

Dečije knjige

Delphi

Digitalna fotografija

Dizajn

Django

Domaće pripovetke

Domaći roman

Drama

E-knjiga

E-komerc

ECDL

Ekologija

Ekonomija

Elektrotehnika

Enciklopedija

Esejistika

Etika

Fantastika

Film

Filologija

Filozofija

Fizika

Fotografija

FULL STACK DEVELOPMENT

Funkcionalno programiranje

Generativna veštačka inteligencija

Geografija

Geologija

Git i GitHub

GOOGLE

GPT

Grafika, Dizajn, Štampa

Građevinarstvo

Hardver

Hemija

Hidrotehnika

Hobi

Horor

Humor

Internet

Intervju

Istorija

Istorija i teorija književnosti

Istorija umetnosti

Istorijski roman

Java

JavaScript

Joomla

jQuery

Knjiga posle posla - Beletristika i ostala izdanja

Knjižare i naše knjige

Književna kritika

Kuvari, hrana i piće

Leksikografija

Lingvistika

Ljubavni roman

logo

Magija

Marketing

Mašinsko učenje

Mašinstvo

Matematika

Medicina

Memoari

Menadžment

Modeliranje podataka

Monografija

Mreže

MS Office

Muzika

Nagrađivanje knjige

Naučna fantastika

Obrada teksta

OFFICE 2013

OpenOffice.org

Operativni sistemi

Oracle

Organizacione nauke

Pedagogija

PHP I MYSQL

Pisci u medijima

Ples

Poezija

Politika

Poljoprivreda

Popularna medicina

Popularna nauka

Popularna psihologija

Posao

Poslovanje

Pozorište

Pravo

Pravoslavlje

Primenjene nauke

Pripovetke

Prirodne nauke

Priručnik

Programiranje

Projektovanje softvera

Psihologija

Publicistika

Putopis

Python programiranje

Računarstvo u oblaku

Raspberry PI

Razvoj

Rečnici

Religija

Robotika

Roman

Ruby i Ruby on Rails

Satira

Saveti

Serija Roberta C. Martina

Sertifikati

Slikarstvo

Socijalna mreža - Facebook

Sociologija

Sport

Sport i hobi

SQL

Statistika

Strip

Tabele

Tableti

Tehnologija

Telekomunikacije

Triler

Turizam

Twitter

Udžbenici

Umetnost

Unix, Linux

Urbanizam

UX DIZAJN

Veštačka inteligencija

Visual Basic .NET, VBA, V. Studio

Web design

Windows

Windows 7

Windows 8

WordPress

Zaštita i sigurnost

Zoologija

 

Saveti – Internet

Ukupno: 1401, strana 38 od 71

KAKO DA najlakše naučite prečice za Gmail

 

 

 

Google je izdao besplatan set nalepnica koje se odnose na  Gmail, uključujući i stranice nalepnica za tastaturu koje će voditi vaše prste  i pomoći vam da upamtite prečice ovog popularnog email klijenta. Ove nalepnice sa prečicama lakše se uklanjaju od običnih  nalepnica, tako da kada jednom naučite prečice koje su vam potrebne možete da  ih uklonite. Da biste naručili nalepnice pošaljite koverat koji je adresiran na  vaše ime na adresu: Send me some Gmail stickers already  P. O. Box 391420  Mountain View, CA 94039-1420 Ako još ne koristite prečice sa tastature za Gmail možete da  ih uključite na svom nalogu tako što ćete izabrati Settings i izabrati radio  dugme Keyboard shortcuts. Adresa: Get  your Gmail stickers
 
   

KAKO DA najlakše organizujete vaše dokumente - Mendeley

 

 

 

Da li imate puno dokumenata a još niste pronašli pravi način  da ih organizujete? Mendeley organizuje, indeksira i čuva vaše dokumente i  olakšava njihovo upravljanje. Postoje dve komponente za Mendeley sistem. Program na vašoj  lokalnoj mašini, Mendeley Desktop i skladište na webu, Mendeley Web. Možete da  upotrebite Mendeley Desktop nezavisno od Mendeley Web komponente, ali besplatan  nalog vam daje 500 MB onlajn prostora za dokumente. Mendeley Desktop ekstrahuje meta podatke iz dokumenata i  gradi indeks teksta. Možete brzo da pretražujete celu biblioteku. Ugrađen  pregledač dokumenata ima alatke za označavanje teksta, lepljive poruke i druge  beleške. Mendeley Desktop je besplatan i dostupna je verzija za  Windows, Mac i Linux sisteme. Adresa: Mendeley
 
   

KAKO DA napravite bezbednosne sertifikate za Apache

 

 

 

Ako želite da se pristupa web sajtu kroz bezbednu konekciju, šifrirajte konekciju pomoću Secure Sockets Layer (SSL) ili Transport Layer Security (TLS). https je URI šema koja se koristi za označavanje bezbedne HTTP konekcije. To je u sintaksi identično sa http:// šemom koja se normalno koristi za pristupanje resursima pomođu HTTP-a. https: URL ukazuje da je upotrebljen HTTP ali sa drugačijim standardnim TCP portom (443) i dodatnim slojem šifriranja/autentifikacije između HTTP-a i TCP-a. Ovo je prvi put upotrebio Netscape. Implementiranje SSL-a u Apache je teže nego što možda mislite. Za implementiranje SSL-a mi ćemo upotrebiti OpenSSL. OpenSSL je alatka otvorenog koda koja implementira Secure Sockets Layer (SSL v2/v3) i Transport Layer Security (TLS v1) protokole kao i biblioteku kriptografije za osnovnu namenu. Zvanični OpenSSL web sajtovi distribuiraju samo izvorni kod. Ako ne želite da ga kompajlirate, upotrebite instaler koji je obezbeđen od strane Shining Light Productions koji će uraditi posao za vas, ili dlls sa hunter-ovog web sajta. Ako želite da izaberete najlakši način instalirajte kit sa Shining Light Productions, ali ja bih vam preporučio da OpenSSL instalirate ručno. Daunlodujte Openssl-0. 9. 8d-Win32. zip sa hunter. campbus. com. Ekstrahujte fajlove u direktorijum. Zatim kopirajte libeay32. dll i ssleay32. dll u /system32 direktorijum. Posle toga, trebaće vam need openssl. cnf. To je konfiguracijski fajl za OpenSSL. Daunlodujte ga sa gornje adrese i snimite ga u direktorijum gde ste otpakovali fajlove. Zatim, kreirajte self-signed sertifikat pomoću sledeće komande: openssl req -config openssl. cnf -new -out softpedia. csr -keyout softpedia. pem U toku procesa trebaćete da unesete PEM frazu za prolaz (lozinka koja je povezana sa privatnim ključem) i uobičajeno ime (ja sam upotrebio www. kombib. co. yu). Posle toga napravićete ključ koji nije zaštićen lozinkom za Apache pomoću sledeće komande: openssl rsa –in softpedia. pem –out softpedia. key Poslednji korak je generisanje X. 509 sertifikata: openssl x509 –in blarg. csr –out blarg. cert –req –signkey blarg. key –days 365 Zatim ćete instalirati OpenSSL podršku za Apache. Daunlodujte Apache_2. 2. 3-Openssl_0. 9. 8d-Win32. zip i raspakujte ga u direktorijum. iz httpd. conf isključite komentar linije LoadModule ssl_module modules/mod_ssl. so koja učitava mod_ssl i uključuje conf/extra/httpd-ssl. conf koji učitava ssl. conf fajl. Posle toga, promenite VirtualHosts podešavanja (DocumentRoot, ServerAdmin, ServerName, ErrorLog, TransferLog) iz conf/extra/httpd-ssl. conf.
 
   

KAKO DA napravite interesantne fotografije sa svojim licem

 

 

 

Dosadno vam je i želeli biste da se zabavite? Posetite web  sajt PhotoFunia i zabave vam neće manjkati. Ako želite da napravite lažne fotografije, ili  fotomontaže, potrebno je da savladate Photoshop ili neki drugi program za  editovanje fotografija. Ali zato je tu PhotoFunia koja će  vam dati priliku da kreirate odlične i zanimljive fotografije u samo nekoliko  jednostavnih koraka. Sve što vam je potrebno je fotografija lica (vašeg ili nekog  prijatelja sa kojim bi da se našalite), a sve ostalo će odraditi PhotoFunia. Želimo vam dobru zabavu.
 
   

KAKO DA napravite liniju sa alatkama za vaš blog ili sajt

 

 

 

Želite li da napravite liniju sa alatkama za vaš blog ili sajt koju će vaši čitaoci moći da koriste u svojim web pretraživačima? Conduit obezbeđuje web zasnovanog čarobnjaka za kreiranje prilagođenih linija sa alatkama koji vam omogućava da kreirate linije sa alatkama za Firefox i Internet Explorer. Sve to možete da uradite u četiri jednostavna koraka. Možete da napravite da funkcije linije sa alatkama budu u paketu i da uključuju komponente kao što su E-mail Notifier, Radio & Podcasts, Your Search Box, RSS Reader, News Ticker, Weather, Podcast i tako dalje. Kreiranje linije sa alatkama je veoma jednostavno. Ne treba da imate tehnološko predznanje. Kada završite dizajniranje linije sa alatkama, dobićete URL pomoću kojeg možete da promovišete i nudite vađu liniju sa alatkama. Jedna od najvećih prednosti Conduit linije sa alatkama je to što kreira linije sa alatkama i za Internet Explorer i za Firefox. Održavanje linije sa alatkama je takođe veoma jednostavno. Ako ažurirate liniju sa alatkama, ona će automatski biti prosleđena korisnicima - ne treba da ih molite da reinstaliraju ili ažuriraju liniju sa alatkama. Conduit prati broj daunloda linije sa alatkama, što nije loše za one koji vole da znaju sve statističke podatke.
 
   

KAKO DA napravite rezervne kopije vaših blog unosa na Bloggeru

 

 

 

Imajući u vidu da Google povremeno pati od slučajnog isključivanja naloga, možda tražite dobar način da napravite rezervnu kopiju podataka koje čuvate na Google serverima. Za Gmail, najjednostavniji način je verovatno da snimite poruke u Outlook ili Thunderbird. Ali pravljenje rezervne kopije vašeg bloga pomoću Google Bloggera nije baš toliko razumljivo. Pre izvesnog vremena čuli ste sigurno za BlogBackupOnline, servis koji vam omogućava da napravite rezervne kopije postova na blogu, bez obzira da li koristite Blogger, Wordpress, TypePad ili većinu drugih popularnih servisa. Ako koristite Blogger i radije snimate podatke na desktop možda ćete želeti da pogledate Blogger Backup. Ne postoji podrška za snimanje slika (što je BlogBackupOnline nedavno dodao), ali Blogger Backup je neverovatno brz i lak za upotrebu. Možete da snimite sve vaše postove ili samo poslednjih 10, 25, 50 ili 100. Isto tako možete da ga podesite da kreira kompletnu rezervnu kopiju u određeno vreme i da snimite svaki post kao poseban fajl ili svaki post kao XML fajl. Buduća izdanja će snimati postove kao HTML ili PDF fajlove.
 
   

KAKO DA napravite rezervnu kopiju bookmarkova za prenošenje između pretraživača

 

 

 

Neki pretraživači grupišu sve bookmarkove i njihove  metapodatke u jedan direktorijum koji lako možete da importujete u bilo koji  drugi pretraživač. Za ostale pretraživače, Transmute olakšava prebacivanje bookmarkova iz jednog pretraživača u drugi. Jednostavan ali moćan program, koji je takođe dostupan i kao  prenosivi direktorijum koji ne zahteva instalaciju, Transmute podržava skoro svaki  pretraživač za Windows - Chrome, Chronium, Opera, Safari i naravno Internet  Explorer i Firefox. Možete da podesite Transmute da eksportuje bookmarkove u  određeni direktorijum, sa ili bez datuma, i da kreira fajlove rezervnih kopija  u slučaju da nešto krene naopako. Transmute je besplatan za daunlodovanje i postoji samo verzija za Windows  sisteme i zahteva. NET 2. 0 framework. Adresa: Transmute
 
   

KAKO DA napravite rezervnu kopiju podešavanja Internet Explorera

 

 

 

Ako ne želite da podešavate Internet Explorer svaki put kada  ponovo instalirate mašinu - a postoji jako puno podešavanja - Backrex Internet  Explorer Backup je rešenje za vas. Mali  program za kreiranje rezervne kopije snimiće sve iz Internet Explorera 6 i 7,  uključujući cookies, dodatke, unose sa automatskim završavanjem, podešavanja  konekcije, i naravno, vaše favorite. Ovaj program će kreirati zipovanu rezervnu  kopiju, a ako želite možete i da je zaštitite lozinkom. Podešavanja možete da  vratite na isti način, klik-po-klik. Program nema podršku za beta verziju  Internet Explorera 8. BackRex Internet Explorer Backup je besplatan za  daunlodovanje i postoji samo za Windows sisteme. Adresa: BackRex  Internet Explorer Backup
 
   

KAKO DA napravite sopstvenu sobu za četovanje

 

 

 

Chatmaker je novi web servis koji vam omogućuje da kreirate privremene sobe za četovanje pomoću samo jednog klika sa mišem. Ovaj servis je veoma lak za korišćenje. Samo dajte ime vašoj sobi za četovanje a Chatmaker će vam dati URL adresu koju možete da kopirate i pejstujete kako biste je poslali prijateljima sa kojima želite da četujete. Soba za četovanje će istog momenta biti kreirana a vi možete da uđete u nju kao Guest. A nakon toga je sve na vama i vašoj rečitosti. Uživajte! Lista funkcija Brzo kreirajte privremene sobe za četovanje. Kreirajte nekoliko soba za četovanje i pozovite koliko god ljudi želite. Nije potrebna ni registracija a ni prijavljivanje. Adresa: Chatmaker
 
   

KAKO DA napravite svoj prvi podcast

 

 

 

Podcasting je postao jedna od najpopularnijih Internet tehnologija. Evo detaljnog uputstva kako da napravite svoj prvi podcast. Napravite svoj audio sadržaj. Sadržaj može da bude bilo šta, uključujući audio knjige, muziku, radio emisije, intervjue, čak i govore. Ne postoji formula za pravljenje audio sadržaja. U stvari, lepota podcatinga je u tome što vaša emisija može da bude šta god vi želite. Takođem nije važno koju platformu ili aplikaciju koristite za snimanje zvuka. Jedna od opcija može da bude Audacity. To je besplatna međuplatforma otvorenog koda, a omogućava vam kombinovanje više audio fajlova. Na Macintoshu dobar izbor može da bude GarageBand zato što je besplatan i moćan. Završeni audio fajl snimite u osnovnom formatu audio aplikacije u kojoj ste radili. Konvertujte fajl u MP3 format. Potrebno je da svoj audio sadržaj snimite u MP3 formatu. MP3 je standardni format za podcast. “Držite” se MP3 formata osam ako imate izuzetno dobar razlog da upotrebite neki drugi format. Ako koristite drugi format to znači da neki korisnici neće moći da upotrebe vaš podcast. Koristite minimalnu moguću brzinu prenosa koja daje dobar rezultat. Evo nekih predloga: 48-56k mono – govori, audio knjige, radio emisije 64k+ stereo – muzika, kombinacija muzike i govora 128k stereo – muzika visokog kvaliteta Obavezno snimite fajl sa ekstenzijom . mp3. Objavljivanje MP3 fajlova – Snimite MP3 fajlove na web server i testirajte ih pomoću nekog MP3 plejera. Fajlovi mogu da se nalaze bilo gde na vašem sajtu, ali je najbolje da ih sve stavite u jedan direktorijum kako biste mogli lako da ih nađete i upravljate njima. Napravite newsfeed za svoj podcast – Feed je RSS fajl koji opisuje podcast, zajedno sa informacijama za svaku emisiju. RSS fajl je običan tekstualni fajl koji se povezuje sa vašim MP3 fajlom. Za pravljenje RSS feeda možete da koristite bilo koji tekstualni editor. Ipak, većina podcastera koristi blogging programe ili druge aplikacije za automatsko generisanje feeda. Ako imate blogging alat koji vam dopušta prilog (enclosure) referenci, samo napravite stavku za svaki MP3 fajl koji ćete objaviti i upotrebite URL audio sadržaja kao prilog. Ako vaš blogging alat ne podržava priloge, ne brinite jer ubrzo hoće zbog sve veće popularnosti podcatinga. U međuvremenu možete da editujete RSS fajl sa editorom teksta da biste dodali oznaku priloga. RSS feed obično sadrži naslov, link i opis. Svaka od ovih stavki pruža meta-informacije o URL-u na Webu. Snimite RSS fajl sa ekstenzijom . rss ili . xml. Obično je potreban jedan feed koji sadrži sve najnovije podcastove, u redosledu od najnovijeg do najstarijeg. Objavljivanje podcast feeda – Prebacite RSS fajl podcasta na web server. Proverite ga pomoću online RSS validatora. Ako je feed ispravan, spreman je za objavljivanje na Internetu. To je to! Proverite svoj podcast i objavite ga. Ne zaboravite da svoj sajt dodate u Podcast Directory.
 
   

Kako da nastavite skidanje fajla kad “pukne” veza?

 

 

 

Šta da radite ukoliko, dok skidate MP3 fajl sa Interneta, nestane struje? Vaš MP3 verovatno neće biti snimljen u FAT tabelu kako treba, tako da će ga Scan Disk naći kao Lost File. Obavezno odaberite opciju Save, pa će Scan Disk snimiti taj Lost File u fajl File0001. chk u rutu C diska. Promenite naziv File0001. chk u naziv Vašeg MP3 fajla i pomoću nekog od programa za nastavljanje daunloda (Gozilla, GetRight) pokušajte da nastavite daunlod (u Gozilli opcija File/ Import Broken Dowload). U 95 odsto slučajeva daunlod će biti nastavljen i skinuti fajl će raditi kako treba. Dijana Petrićević
 
   

KAKO DA nasumično birate stavke iz liste

 

 

 

Ako ste ikada pred ispit nasumično izvlačili pitanja  napisana na papirićima da biste dobro uvežbali svako pitanje, postoji  jednostavno rešenje. To je Random Line Picker. Random Line Picker je mala onlajn alatka koja nasumično bira  stavke iz tekstualne liste. Jednostavno pejstujte listu sa svakom stavkom (na  primer, ispitno pitanje) u posebnoj liniji a zatim kliknite na Pick 1 Line  dugme da biste izabrali jednu stavku iz liste. Ovo je veoma jednostavan program i zaista ne radi mnogo ali  radi upravo ono što vam treba kada se spremate za ispit. Adresa: Random  Line Picker
 
   

KAKO DA nađete posao preko Interneta

 

 

 

Posao. hr i slovenska firma Moje Delo oformili su regionalno internet tržište zapošljavanja, za zemlje bivše Jugoslavija, kao što su Hrvatska, Slovenija, Srbija i BiH, što ukupno obuhvata više od 11 miliona ljudi. Ovim partnerstvom stvorena je vodeća mreža internet stranica za zapošljavanje na području jugoistočne Evrope. Ovu mrežu čine specijalizovani portal za zapošljavanje posao. hr, kao i portali u vlasništvu firme Moje Delo - bosanski boljiposao. ba, srpski boljiposao. com i slovenski portal mojedelo. com. "Uspeli smo da stvorimo vodeću mrežu za zapošljavanje u regiji i to u skladu sa najvećim evropskim standardima. Cilj nam je da se izdvojimo na tržištu zapošljavanja kvalitetom usluge, kao i inovativnim i inteligentnim rešenjima", istakao je Gordan Putanec, predsednik uprave Oglasnika.  Na ovaj način korisnicima se pruža mogućnost da pregledaju tržišta rada u Srbiji, Sloveniji i Bosni i Hercegovini. Takođe postoji mogućnost oglašavanja slobodnih radnih mesta u navedenim zemljama na pomenutim sajtovima. Saša Jurković, direktor portala Posao. hr, kaže: "Spajanjem vodećih portala za posao Hrvatske, Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine otvara se tržište zapošljavanja. Od sada će naši klijenti, putem članica Trader Media East grupacije, imati pristup tržištu sa više od 11 milijuna radno aktivnih stanovnika. " Adresa: mojedelo. com, posao. hr
 
   

KAKO DA nađete srodne sajtove

 

 

 

Firefox ekstenzija SimilarWeb je odličan servis za  predlaganje srodnih sajtova i njihovo ocenjivanje. Jednim klikom sa bilo kog  sajta dobićete listu srodnih sajtova i podatke o impresijama drugih surfera. SimilarWeb vam omogućava da upotrebite interfejs ekstenzije  i za pretragu i za glasanje umesto da budete ograničeni samo na web zasnovani  direktorijum. Kada instalirate ekstenziju, njena upotreba je veoma jednostavna.   Sve što treba da uradite je da kliknete na SW ikonicu pored linije adrese. Možete da preuredite predložen redosled sajtova, da se  prijavite na sajtove sa vestima i da pomerate sajt gore ili dole u zavisnosti  od sadržaja. Baza podataka je neverovatno velika. Interfejs SimilarWeb-a možete  da pokrenete iz panela sa strane ali će tamo prikazan umanjen prikaz  predloženih sajtova dosta usporiti pretragu. SimilarWeb je besplatan za daunlodovanje i radi gde radi i  Firefox. Adresa: SimilarWeb
 
   

KAKO DA ne zaboravite da prikačite fajlove u email

 

 

 

Missing Attachment Powertoy za Microsoft Outlook 2007  podsetiće vas kada zaboravite da prikačite fajl u email, što će vas spasiti od  neprijatnih situacija sa važnim kontaktima. Jednom instaliran, plug-in skenira nove email poruke i traži  reči koje ukazuju na to da ste prikačili fajl - možete da promenite reči koje  su potvrđene u Outlook Options panelu. Detekcija se odvija samo za najnoviju  poruku tako da nećete biti konstantno upozoravani kada pišete dugu poruku. Missing Attachment Powertoy je besplatan za daunlodovanje i  dostupna je verzija samo za Outlook 2007 na Windows sistemu. Adresa: Missing Attachment  Powertoy
 
   

KAKO DA nesmetano pišete u pretraživaču

 

 

 

WriteRoom for Google Docs pretvoriće web pretraživač u  alatku za editovanje bez ikakvih ometanja. Jednom instaliran, WriteRoom skriva sve sa ekrana, postavlja  pozadinu tamnije boje, povećava veličinu teksta i podešava maksimalnu širinu  tako da možete lakše da se fokusirate na ono što čitate. Upotreba tastera F11  za postavljanje Firefoxa u režim Full Screen završiće efekat, ostavljajući vam  okruženje bez ikakvnih ometanja. Iako tehnički možete da instalirate stil  pomoću Greasemonkey-a, samo će vam ekstenzija Stylish omogućiti da lako  uključujete i isključujete stil. WriteRoom for Google Docs je besplatan za daunlodovanje i  zahteva Firefox sa ekstenzijom Stylish. Adresa: WriteRoom  for Google Docs
 
   

KAKO DA niko ne zna gde ste „surfovali”

 

 

 

Ako sa nekim koristite isti računar a želite nakon „surfovanja” da obrišete tragove, tj. sve strane koje ste posetili, uradite sledeće: 1. Otvorite Internet Explorer2. Kliknite na karticu Tools / Internet Options3. Na novo otvorenom prozoru na kartici General kliknite na sledeće dugmiće4. Delete Cokiess, Delete Files, Delete History Pripremio: Milenko Kusurović
 
   

KAKO DA obezbedite parcijalno automatsko kompletiranje u Firefox-u

 

 

 

  Da li vam se ikada desilo da ste zapamtili web sajt koji ste nedavno posetili ali niste mogli da se setite čitavog linka? Obično se to tako završi da tražite dati web sajt u istoriji pretraživača ili jednostavno odete na google i tako pokušate da ga nađete. Glavno je pitanje kako možemo da osposobimo funkcionalnost linije adrese kako bismo ovaj proces pretraživanja pojednostavili i ubrzali? Odgovor je Autocomplete Manager dodatak, koji vam daje puno novih mogućnosti i funkcija, kao što je parcijalno poklapanje sa linkom, naslovom, bookmarkom, ili unosom u istoriji pretraživanja. Vi možete da tražite ključnu reč u samoj URL adresi, koja će se poklapati sa unosom u istoriji ili sa bookmarkom: Ili možete da tražite reč u naslovu stranice, što je po meni posebno korisno. Postoji veliki broj opcija, na primer vi možete da isključite poklapanje sa bilo kojim delom adrese ili možete da tražite od ekstenzije da prvo pokaže bookmarkove u rezultatima: Postoji jedan mali nedostatak … ova ekstenzija kreira bazu podataka sopstvene istorije. To u praksi znači da ako želite da izbrišete istoriju linije adrese prvo ćete morati da otvorite History Manager karticu, zatim treba da kliknete na Retrieve dugme i onda da izbrišete sve. Kada ste to uradili trebate još da restartujete Firefox da bi linija adrese prestala da vraća rezultate. Ja nikada ne brišem moju istoriju surfovanja, tako da ova specifičnost za mene i nije neki nedostatak. Adresa: Autocomplete Manager od Mozilla Add-ons
 
   

KAKO DA obezbedite vaše web slike

 

 

 

Kada publikujete slike na web sajtu one mogu da budu daunlodovane, obrađene i hiperlinkovene od strane vaših posetioca. Možete da pokušate da zaštitite slike na web sajtu pomoću nekoliko jednostavnih trikova. Postoji mnogo Javascriptova koji će onemogućiti desni klik u pretraživaču posetioca sprečavajući štampanje ili snimanje određenih slika ili drugog sadržaja sa web sajta. Ali akcija skripta može da se zaobiđe prikazivanjem izvornog koda web stranice i kao posledica toga može da se pronađe lokacija slike. Kao alternativa možete da upotrebite drugi metod. Na primer da stavite sliku u pozadinu tabele a ispred nje dodate providnu sliku. Posetioc će snimiti providnu sliku u ovom slučaju. Ali ipak vaša slika će moći da se daunloduje. Zatim možete da šifrirate sliku ili da upotrebite skriptove na serverskoj strani koji neće omogućiti korisniku da hiperlinkuje sliku. Ali u stvarnosti, kada publikujete slike na Internetu ne postoji način da ih potpuno zaštitite od štampanja i daunlodovanja. U slučaju da pokrećete fotografski blog sajt ili imate komercijalnu foto galeriju postoje neke osnovne prakse koje se tiču procesiranja fajla slike. Na prvom mestu, treba da se uverite da će format slike i rezolucija dati posetiocima samo najosnovnije detalje slike. Na primer, možete da obezbedite samo umanjene prikaze slika ili slike u manjoj rezoluciji. Takve slike neće moći da se kvalitetno odštampaju ili da im se menja veličina za štampanje. Ili možete slike da ostavite u originalnoj veličini i da upotrebite tehniku vodenog žiga, tojest dodate vidljivi vodeni žig ili nevidljivi digitalni vodeni žig. Vidljivi vodeni žig je u suštini druga slika koja se sastoji od providnog teksta koji se postavlja u određenu zonu zaštićene slike. Tekst mora da bude providan da bi se minimizirale interference sa originalnom slikom. Providan tekst može da bude beleška o autorskom pravu ili ime. Digitalni vodeni žig može da se doda pomoću različitih programa, kao što je XAT Image Optimizer. Uklanjanje vodenog žiga traje dugo vremena i zbog toga se ova tehnika zaštite slika veoma često koristi.
 
   

KAKO da očistite Firefox keš i povratite memoriju

 

 

 

Jedan od problema sa inače odličnim Firefox-om je ogromna količina memorije koju pojede za tren oka. Potrebno je samo nekoliko sati upotrebe Firefox-a 2. 0 i upotreba memorije će vrlo lako da skoči na neverovatnih 750MB, što čini trećinu moje radne memorije, a 40% do 60% procesorskog vremena će biti posvećeno samo Firefox-u. Jedini lek je da restartujete Firefox, što može da bude problem kada se nalazite usred važnog posla. Mozilla je pre tvrdila da je Firefoxov problem sa memorijom u stvari funkcija za keširanje, ali po meni, nijedan web pretraživač ne bi smeo da pojede toliko radne memorije. Pa nije u pitanju Photoshop, niti 3D Studio Max! Firefox kešira stranice, slike, fontove koje ste nedavno posetili i još mnogo toga. Sve se to radi kako bi korisnik dobio veću brzinu i efikasnost, ali po cenu memorije vašeg računara. Zbog navedenih problema, Stuart Parmenter je kreirao ekstenziju koja se zove RAMBack, koja će očistiti većinu Firefox-ovog keša, oslobađajući na taj način vašu cenjenu memoriju. Međutim, ekstenzija radi samo sa predizdanjem Firefox-a 3, ali izgleda da dobro obavlja svoj posao. Ja sam uspeo da povratim nazad 10MB radne memorije od Firefox-a 3, što nije loše imajući u vidu da je u tom trenutku koristio 105MB. To je poboljšanje od skoro 10%. Nakon što ste instalirali ekstenziju u Tools meniju ćete pronaći opciju Clear Caches, a dostupno je i dugme koje možete da dodate u jednu od linija alatki. Međutim, i samo testiranje golog Firefox-a 3 je pokazalo da Firefox u svakoj verziji sve bolje koristi memoriju. Koliko sam ja shvatio Mozilla namerava da se ozbiljno fokusira na performanse Firefox-a 3, i nadaju se da će ova verzija biti bolja od svih prethodnih verzija. Držimo im palčeve da u tome i uspeju! Adresa: RAMBack Firefox Ekstenzija
 
   
Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272