Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

 

Access

Alternativna učenja

Analiza podataka

Android

Animacija

Antropologija

Apple - MAC OS X

Arheologija

Arhitektura

Astrologija

Astronomija

Audio kursevi + knjige

Audio, Multimedia, Video

Autobiografija

AutoCad, ArchiCAD, SolidWorks, Catia, Pro/Engineer

Automobili

Bajke

Baze podataka

Biografija

Biološke nauke

Blockchain

Botanika

C++ Visual C++ C#

ChatGPT

CSS

Dečije knjige

Delphi

Digitalna fotografija

Dizajn

Django

Domaće pripovetke

Domaći roman

Drama

E-knjiga

E-komerc

ECDL

Ekologija

Ekonomija

Elektrotehnika

Enciklopedija

Esejistika

Etika

Fantastika

Film

Filologija

Filozofija

Fizika

Fotografija

FULL STACK DEVELOPMENT

Funkcionalno programiranje

Generativna veštačka inteligencija

Geografija

Geologija

Git i GitHub

GOOGLE

GPT

Grafika, Dizajn, Štampa

Građevinarstvo

Hardver

Hemija

Hidrotehnika

Hobi

Horor

Humor

Internet

Intervju

Istorija

Istorija i teorija književnosti

Istorija umetnosti

Istorijski roman

Java

JavaScript

Joomla

jQuery

Knjiga posle posla - Beletristika i ostala izdanja

Knjižare i naše knjige

Književna kritika

Kuvari, hrana i piće

Leksikografija

Lingvistika

Ljubavni roman

logo

Magija

Marketing

Mašinsko učenje

Mašinstvo

Matematika

Medicina

Memoari

Menadžment

Modeliranje podataka

Monografija

Mreže

MS Office

Muzika

Nagrađivanje knjige

Naučna fantastika

Obrada teksta

OFFICE 2013

OpenOffice.org

Operativni sistemi

Oracle

Organizacione nauke

Pedagogija

PHP I MYSQL

Pisci u medijima

Ples

Poezija

Politika

Poljoprivreda

Popularna medicina

Popularna nauka

Popularna psihologija

Posao

Poslovanje

Pozorište

Pravo

Pravoslavlje

Primenjene nauke

Pripovetke

Prirodne nauke

Priručnik

Programiranje

Projektovanje softvera

Psihologija

Publicistika

Putopis

Python programiranje

Računarstvo u oblaku

Raspberry PI

Razvoj

Rečnici

Religija

Robotika

Roman

Ruby i Ruby on Rails

Satira

Saveti

Serija Roberta C. Martina

Sertifikati

Slikarstvo

Socijalna mreža - Facebook

Sociologija

Sport

Sport i hobi

SQL

Statistika

Strip

Tabele

Tableti

Tehnologija

Telekomunikacije

Triler

Turizam

Twitter

Udžbenici

Umetnost

Unix, Linux

Urbanizam

UX DIZAJN

Veštačka inteligencija

Visual Basic .NET, VBA, V. Studio

Web design

Windows

Windows 7

Windows 8

WordPress

Zaštita i sigurnost

Zoologija

 

Saveti – Grafika, Dizajn, Štampa

Ukupno: 431, strana 20 od 22

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite alatku Background Eraser

 

 

 

Još jedan način  da izolujete subjekat na fotografiji je da izbrišete pozadinu pomoću alatke  Background Eraser. Dok prevlačite  alatkom preko područja, pikseli postaju providni. Velika prednost ove alatke je  što ona razlikuje ivice objekta tako da možete da izbrišete pozadinu bez  uticaja na objekat u prednjem planu. Da biste  upotrebili alatku Background Eraser, uradite sledeće:   Selektujte  sloj koji sadrži pozadinu koju želite da izbrišete.   U paleti sa  alatkama izaberite alatku Background Eraser.   Selektujte  četkicu koristeći padajući meni Brush u liniji sa opcijama.   Izaberite  režim Limits. Ako želite da izbrišete samo područja koja su povezana, izaberite  Contiguous.   Unesite  procenat Tolerance. Što je vrednost niža biće izbrisani samo pikseli koji su  veoma slični uzorkovanoj boji.   Izaberite  opciju Sampling.   Continuous  uzima uzorak boje dok povlačite kursor.   Once uzima boju  iz centra četkice kada prvi put kliknete.   Background  Swatch ne uzima uzorak već briše piksele koji sadrže boju pozadine.   Prevucite  preko područja koje želite da izbrišete.   Dodajte novi  sloj da biste ga upotrebili za pozadinu.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite alatku Clone Stamp

 

 

 

Ako želite, možete da klonirate bilo koji deo slike,  kopirajući piksele kojima ćete zameniti druge. Na ovaj način ne samo da možete da ispravite greške i  oštećenja na fotografiji već možete i da duplirate područja. Na primer, možete  da dodate prozor na zgradu. Kao i alatka Healing Brush, i alatka Clone Stamp  zahteva da podesite tačku uzorka iz koje ćete početi da kopirate piksele. Ako u  liniji sa opcijama izaberete opciju Aligned nastavićete sa slikanjem od  originalne početne tačke. Ako želite da započnete slikanje sa tačke uzorka,  deselektujte ovu opciju. Da biste upotrebili alatku Clone Stamp, uradite sledeće:  U paleti sa alatkama izaberite alatku Clone Stamp.   U liniji sa opcijama podesite veličinu četkice i  karakteristike, i selektujte režim mešanja i nivo providnosti.   Izaberite ili deselektujte opciju Aligned, i izaberite sa  kojeg sloja želite da uzmete uzorak.   Pritisnite taster Alt i kliknite na područje koje želite  da upotrebite kao izvorne piksele za kreiranje tačke uzorka.   Slikajte preko područja koje želite da zamenite sa  kloniranim pikselima.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite alatku Patch

 

 

 

Alatka Patch kopira piksele sa jednog područja na drugo, koristeći selekciju, a zatim koristi  uzete piksele kao osnovu za korekciju područja na slici. Možete da  selektujete piksele koje želite da upotrebite ili piksele koje želite da  zamenite. U liniji sa opcijama, izaberite opciju Source da biste selektovali  piksele koje želite da zamenite, ili izaberite opciju Destination da biste  selektovali piksele koje želite da upotrebite. Da biste  upotrebili alatku Patch, uradite sledeće:  U paleti sa  alatkama kliknite na alatku Patch.   U liniji sa  opcijama izaberite opciju Source ili Destination, u zavisnosti od toga da li  želite da selektujete piksele koje želite da zamenite ili piksele koje želite  da upotrebite.   Ako izaberete  opciju Source, prevucite alatku da biste selektovali piksele koje želite da  zamenite, ako izaberete opciju Destination, izaberite piksele koje želite da  upotrebite u korekciji.   Prevucite  selekciju na piksele koje želite da upotrebite za ispravku (Source) ili na  piksele koje želite da zamenite (Destination).
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite alatku White Balance

 

 

 

Ravnoteža beline na slici reflektuje uslove osvetljenja pod kojim  je fotografija snimljena. Vaš fotoaparat snima ravnotežu beline u vreme ekspozicije -  to je vrednost As Shot u Camera Rawu. Ako je osvetljenje bilo manje od  optimalnog ili ima odsjaja, verovatno ćete trebati da podesite ravnotežu beline  na slici. Ako radite sa "sirovom" slikom, možete dramatično  da podesite ravnotežu beline. Ravnotežu beline možete da podesite pomoću alatke  White Balance ili menjanjem podešavanja na panelu Basic. Da biste promenili podešavanja ravnoteže beline pomoću  alatke White Balance, uradite sledeće:  Iz palete sa alatkama izaberite alatku White Balance.   Kliknite na područje slike koje bi trebalo da bude belo  ili sivo. Camera Raw koristi područje uzorka za određivanje boje svetla u kojem  je fotografija sniljena a zatim automatski podešava svaki drugi piksel za dato  osvetljenje.   Kliknite na drugo područje da biste dobili drugačiji  rezultat osvetljenja. Kliknite na koliko područja želite dok ne pronađete  osvetljenje koje vam odgovara. Da biste promenili ravnotežu beline koristeći panel Basic,  uradite sledeće:  Iz menija White Balance izaberite opciju. Ako radite sa  "sirovom" slikom, Camera Raw uključuje opcije za nekoliko različitih  uslova osvetljenja. Ako radite sa JPEG ili TIF slikom izaberite As Shot, Auto  ili Custom.   Podesite klizače Temperature i Tint po želji. Kada podesite  klizače, meni White Balance će se pretvoriti u meni Custom.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite automatsku korekciju objektiva

 

 

 

Često ćete na fotografijama pronaći neke distorzije koje  biste želeli da rešite a koje su nastale zbog objektiva i svetla. Ovaj problem  možete da rešite veoma jednostavno. Adobe Photoshop CS5 nudi vam alatku Lens correction pomoću  koje možete jednostavno da rešite problem distorzije na fotografijama. Da biste upotrebili automatsku korekciju objektiva u  Photoshopu CS5, uradite sledeće:  Pokrenite Photoshop i otvorite sliku.   U liniji menija kliknite na Filter a zatim na Lens  correction da biste otvorili prozor Lens corrections.   Photoshop CS5 će vam dati mogućnost da izvršite automatsku  korekciju objektiva. Neki fotoaparati su već podržani od strane Photoshopa.   Potrebno je da selektujete odgovarajući model fotoaparata a Photoshop CS5 će  automatski izvršiti korekciju fotografije.   Naravno, korekciju  možete da izvršite i ručno pomoću klizača. Poverite klizač Remove Distortion da  biste ispravili Pincushion distorziju, pomerite klizač Chromatic Aberration da  biste korigovali boju. Polje Vignette može da kontroliše svetlo a polje  Transform perspektivu.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite filter Smart Sharpen

 

 

 

Smart Sharpen filter izvršava više zadataka odjednom. Pored  toga što izoštrava ivice, ovaj filter smanjuje i šum na fotografiji. Možete da izaberete da li ćete da primenite filter na celu  sliku, na senke ili osvetljenja. Takođe možete da izaberete koji algoritam će  filter koristiti prilikom izoštravanja slike:  Gaussian Blur koristi isti algoritam kao i Unsharp Mask  filter. Smanjuje kontrast duž ivica.   Lens Blur detektuje ivice i detalje. Izoštrava finije  detalje bez dodavanja šuma.   Motion Blur uklanja zamućenja koja su izazvana pomeranjem  fotoaparata ili subjekta na fotografiji. Ako izaberete Motion Blur potrebno je  da specifikujete ugao za zamućenje. Da biste upotrebili Smart Sharpen filter uradite sledeće:  Uveličajte fotografiju na 100 procenata ili više tako da  vidite tačan prikaz izoštravanja.   U liniji menija izaberite Filter > Sharpen > Smart  Sharpen.   Iz menija Remove izaberite opciju da bise odredili koji  algoritam će biti upotrebljen za izoštravanje slike.   Dok podešavate klizače Amount i Radius, pratite prozor  prikaza. Klizač Amount određuje koliko će slika biti izoštrena - što je  vrednost veća, veći je kontrast izmežu ivica piksela. Klizač Radius određuje  koliko piksela okružuje ivice piksela koji se izoštravaju.   Selektujte opciju More Accurate ako želite da Photoshop  procesira fajl sporije, rezultirajući preciznijim izoštravanjem.   Ako želite da podesite izoštravanje senki i osvetljenja  posebno, kliknite na dugme Advanced da biste prikazali dodatne kartice.   Podešavanja na karticama Shadow i Highlight omogućavaju vam da smanjite šum na  fotografiji.   Kada ste zadovoljni rezultatom izoštravanja kliknite na OK.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite filter Unsharp Mask

 

 

 

Unsharp Mask filter izoštrava slike i uklanja Gaussian  zamućenje povećavajući kontrast duž ivica. Filter određuje koje piksele treba potamniti a koje  posvetliti na osnovu piksela koji se nalaze pored njih. Da biste upotrebili  filte Unsharp Mask, uradite sledeće:  U liniji menija izaberite Filter > Sharpen >  Unsharp Mask.   Izaberite opciju Preview ako nije selektovana, da biste  mogli da vidite rezultate primene filtera.   Podesite vrednost Radius, obično između 1 i 2 piksela.   Podesite klizač Amount da biste povećali ili smanjili  kontrast.   Podesite vrednost Threshold koja određuje koliko susedni pikseli  treba da se razlikuju da bi se smatrali ivicom.   Nastavite sa podešavanjem klizača dok ne dostignete  kombinaciju koja odgovara vašoj slici a zatim kliknite na OK da biste primenili  promene.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite opciju Opacity

 

 

 

Podešavanje Opacity određuje koliko će sloj biti providan. Što je vrednost veća sloj će biti providniji i biće vidljivi  delovi sloja koji se nalazi ispod njega. Da biste upotrebili podešavanje  Opacity za sloj, uradite sledeće:   Da biste promenili providnost sloja, selektujte sloj a  zatim promenite vrednost Opacity u panelu Layers.   Da biste promenili providnost za sadržaj bez uticaja na  efekte sloja, upotrebite klizač Fill na panelu Layers.   Da biste promenili providnost za alatku, promenite  vrednost Opacity u liniji sa opcijama za datu alatku. Klizače Opacity takođe ćete pronaći u okvirima za dijalog  Gradient Editor i Layer Styles i u mnogim drugim okvirima za dijalog i panelima  u Photoshopu.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite režime mešanja

 

 

 

Režimi mešanja menjaju način na koji slojevi utiču jedan na  drugi. Neki slojevi imaju intenzivnu boju a drugima je potrebno dodati malo  više boje. Režimima mešanja možete da podesite kontrast ili osvetljenje  i na mnogo finiji način podesite interakciju slojeva. Režimi mešanja mogu i dramatično da utiču na izgled slike.   Režim mešanja za sloj možete da podesite tako što ćete izabrati sloj i  promeniti režim mešanja (Blending Mode) u panelu Layers. Ako želite da promenite režim mešanja za alatku, izaberite  opciju iz menija Mode u liniji sa opcijama. Za efekte sloja, režim mešanja  možete da podesite u okviru za dijalog Layer Styles.   Normal Modes - Režimi mešanja Normal su Normal i Dissolve.   Normal sakriva piksele ako najgornji sloj ne sadrži providnost. Dissolve  nasumično zamenjuje piksele sa bojom jednog od slojeva.   Darkening Modes - Režimi Darkening uvek rezultiraju  tamnijom slikom. Darken, Multiply, Color Burn, Linear Burn i Darker Color su  režimi u ovoj kategoriji i svi potamnjuju sliku na drugačiji način.   Lightening Modes - Režimi Lightening uvek rezultiraju  svetlijom slikom. Lighten, Screen, Color Dodge, Linear Dodge i Lighter Color su  režimi u ovoj kategoriji i svi posvetljuju sliku na drugačiji način.   Overlay Modes - Režimi Overlay rezultiraju većim  kontrastom na slici. Režimi u ovoj kategoriji su: Overlay, Soft Light, Hard  Light, Vivid Light, Linear Light, Pin Light i Hard Mix i proizvode veoma  interesantan izgled slike.   Difference Modes - Režimi Difference upoređuju boje na  sloju. Difference kreira veći kontrast a Exclusion rezultira manjim kontrastom.   Subtract oduzima vrednost piksela iz jednog sloja sa drugim a Divide razdvaja  vrednosti piksela.   Hue Modes - Režimi Hue utiču na vrednosti boje na sloju.   Hue, Saturation, Color i Luminosity utiču na karakteristike slike.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite specijalne efekte za tekst

 

 

 

U Photoshopu možete da kreirate veoma interesantne efekte za  tekst koji će ulepšati i poboljšati vaš dizajn. Text možete da učinite interesantnijim tako što ćete dodati  okvir, upotrebiti senku, teksturu i tako dalje. Da biste kreirali interesantan tekst sa okvirnom linijom u  Photoshopu, uradite sledeće:  U Photoshop dokumentu unesite željeni tekst.   U paleti Layers kliknite na padajući meni Layer Style i  kliknite na opciju Stroke. Otvoriće se okvir za dijalog Layer Style.   U polje Size unesite širinu okvirne linije u pikselima.   U meniju Position izaberite opciju Outside da biste  postavili okvirnu liniju oko karaktera u tekstu.   U padajućem meniju Fill Type izaberite boju za okvirnu  liniju.   Kliknite na OK da biste zatvorili okvir za dijalog Layer  Style.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite stilove sloja

 

 

 

Slikama u Photoshopu možete da dodate dubinu ili interesantan efekat tako što ćete dodati jedan od  stilova sloja. Možete da dodate  Drop Shadow, Glow, Bevel ili drugi efekat sloja. Kada primenite efekat sloja,  on menja izgled celog sloja a ako promenite sadržaj efekat je primenjen i na  modifikovan sadržaj. Da biste dodali  efekat sloju, uradite sledeće:  U paleti  Layers selektujte sloj na koji želite da dodate efekat.   U liniji  menija izaberite Layer a zatim kliknite na Layer Style i izaberite efekat  sloja. Ili, kliknite na ikonicu Add Layer Style koja se nalazi na dnu palete  Layers.   Izaberite  podešavanja za stil sloja. Izaberite opciju Preview da biste videli kako će  promene uticati na sloj.   Kliknite na OK  ili izaberite dodatni efekat sloja iz liste sa leve strane prozora Layer  Styles. Kada izaberete stil, sa desne strane prozora podesite opcije po želji i  kliknite na OK. Kada primenite  stil sloja na sloj, pored naziva sloja u paleti Layers prikazaće se ikonica.   Možete da kliknete na ikonicu i prikažete ili modifikujete efekte koji čine  dati stil. Takođe možete da prikažete ili sakrijete svaki efekat.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA upotrebite unapred definisane stilove

 

 

 

Photoshop  uključuje veliki broj unapred definisanih stilova u panelu Styles koje možete  da upotrebite za vaše radove. Stilovi su  grupisani po funkciji tako da možete da izaberete stil koji odgovara kreiranju  web dugmadi ili dodavanje efekta tekstu. Da biste učitali biblioteku sa  stilovima u meniju panela Styles izaberite željenu biblioteku. Ako panel Styles  nije otvoren u liniji menija kliknite na Window a zatim na Styles. Da biste  primenili stil sa drugog sloja prevucite stil dok držite pritisnut taster Alt,  sa jednog sloja na drugi u panelu Layers. Možete da  izaberete sledeće efekte sloja:  Drop Shadow - Dodaje  senku koja pada iza sadržaja sloja. Potrebno je da odredite ugao pod kojim će  senka padati.   Inner Shadow - Dodaje  senku koja pada unutar ivica sadržaja.   Outer Glow i  Inner Glow - Dodaje sjaj koji se prikazuje spolja ili unutar ivice sadržaja  sloja.   Bevel i Emboss  - Dodaje osvetljenje i senke da bi učinio da sadržaj sloja izgleda ispupčen ili  uvučen.   Satin - Dodaje  senku za kreiranje glatkog izgleda.   Color, Gradient  i Pattern Overlay - Ispunjava sadržaj sloja bojom, gradijentom ili šarom.   Stroke -  Uokviruje sadržaj sloja koristeći boju, gradijent ili šaru.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA vašu fotografiju pretvorite u skicu

 

 

 

Ako biste želeli  vašoj fotografiji da dodate malo teksture, najbolje je da upotrebite filtere.   Na taj način možete da pretvorite fotografiju u skicu. Graphic Pen  filter je odličan za dodavanje realističnog efekta skice. Da biste upotrebili  Graphic Pen filter uradite sledeće:  Otvorite  fotografiju kojoj želite da dodate teksturu.   U paleti  Layers kliknite na ikonicu Create a new layer da biste kreirali novi sloj.   Ispunite novi  sloj crnom bojom tako što ćete u meniju Edit kliknuti na Fill a zatim izaberite  crnu boju i kliknite na OK.   U paleti  Layers izaberite novi, crni sloj i u liniji menija kliknite na Filter >  Convert for Smart Filters.   U padajućem meniju Blending Modes u paleti Layers  izaberite Screen režim mešanja.   U liniji menija kliknite na Filter > Sketch >  Graphic Pen. Otvoriće se okvir za  dijalog Filter Gallery sa prikazanim Graphic Pen filterom.   Na desnoj  strani okvira za dijalog, u padajućem meniju Stroke Direction izaberite opciju  Vertical.   Podesite  vrednosti za Stroke Length i Light/Dark Balance i kliknite na OK.   U liniji  menija izaberite komandu Filter > Blur > Gaussian Blur i u okviru za  dijalog koji će se otvoriti podesite opciju Radius na 1. 5.   Kliknite na  OK.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA zamenite boje u Photoshopu

 

 

 

U Photoshopu,  pomoću alatke Color Replacement možete da promenite boju kose na fotografiji,  boju neba ili čega god želite. Color Replacemet  alatka funkcioniše veoma jednostavno. Potrebno je da uzmete uzorak piksela da  biste identifikovali boju koju želite da zamenite, a zatim da četkicom slikate  sa novom bojom prednjeg plana. Color Replacement alatkom zamenićete samo  piksele koji se poklapaju sa uzetim uzorkom. Da biste zamenili boju nečega na fotografiji, uradite  sledeće:  U paleti sa alatkama izaberite alatku Color Replacement,  koja je grupisana sa alatkom Brush.   U liniji sa opcijama izaberite veličinu četkice i  karakteristike koje želite. Blending Mode ostavite na opciji Color.   Izaberite opciju Sampling:  Once - selektuje jednu boju na koju kliknete.   Continuous - uzima uzorak boja dok povlačite kursor i na  ovaj način možete da promenite i različite nijanse.   Background Swatch - zamenjuje područja koji sadrže boju  pozadine bez obzira gde prvo kliknete.   Izaberite opciju Limit:  Discontiguous - zamenjuje uzorkovanu boju gde god da  slikate četkicom.   Contiguous - zamenjuje boje koje se nalaze pored boje  ispod kursora.   Find Edges - zamenjuje područja koja su povezana i  zadržava oštre ivice.   Podesite opciju Tolerance. Što je tolerancija veća, biće  zamenjen veći raspon boja. Upotrebite malu vrednost ako je boja koju menjate  slična boji pozadine.   Kliknite na uzorak Foreground u paleti sa alatkama i  izaberite boju koju želite u Color Pickeru koji će se otvoriti.   Kliknite na boju koju želite da zamenite a zatim  povlačite kursor preko neželjene boje.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA zamenite pozadinu na fotografiji

 

 

 

Ako ne možete da priuštite neko egzotično putovanje,  upotrebite Photoshop da biste premestili snimljenu fotografiju na luksuzno  mesto. Ako imate fotografiju osobe ili objekta, možete da zamenite  pozadinu sa bilo kojom drugom slikom. Da biste kombinovali objekat u prvom planu sa različitom  pozadinom, prvo treba da odvojite objekat prvog plana od pozadine. Možete da  upotrebite različite metode za izolovanje objekta prvog plana, uključujući i  selektovanje i brisanje pozadine. Da biste uklonili objekat prvog plana sa pozadine pomoću  alatke za selektovanje, uradite sledeće:  Otvorite slike koje sadrže objekat prvog plana i pozadinu  koju želite da upotrebite.   U padajućem meniju Arrange Document linije sa opcijama,  izaberite opciju 2-Up da biste videli obe slike istovremeno.   Koristeći bilo koju alatku za selektovanje, selektujte  objekat prvog plana koji želite da upotrebite.   Pomoću alatke Move, prevucite selekciju na sliku  pozadine. Photoshop će dodati sliku na poseban, novi sloj u slici pozadine.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA završite editovanje u Camera Rawu

 

 

 

Kada završite  editovanje slika u Camera Rawu, možete da snimite slike u DNG, JPEG, TIFF ili  PSD formatu. Ili, možete da  prebacite slike u Photoshop bez snimanja. Ako želite da radite na slikama i u  Photoshopu, možete da ih otvorite kao slike ili kao Smart Objecte. Smart Object  je sloj koji možete nedestruktivno da modifikujete. Ako otvorite  sliku u Photoshopu kao Smart Object, možete da se vratite u Camera Raw, da  biste promenili podešavanja, tako što ćete dvostruko kliknuti na sloj u  Photoshopu. Da biste snimili  editovane slike u poseban fajl u Camera Rawu, uradite sledeće:   U Camera Rawu  kliknite na komandu Save Image.   Selektujte  direktorijum u koji želite da snimite novi fajl.   Promenite  naziv fajla. Ovaj okvir za dijalog se razlikuje od uobičajenog Save As okvira  za dijalog jer ne možete jednostavno da ukucate nov naziv za fajl. Međutim,  možet da izaberete iz menija u području File Naming da biste dodali datum ili  šemu imenovanja.   Izaberite  format i opcije koje se odnose na izabrani format.   Kliknite na  Save. Da biste otvorili  sliku u Photoshopu kliknite na komandu Open Image. Da biste otvorili  sliku u Photoshopu kao Smart Object, uradite sledeće:   Pritisnite  taster Shift da biste dugme Open Image pretvorili u dugme Open Object.   Kliknite na  dugme Open Object.
 
   

Photoshop CS5: KAKO DA zumirate pomoću panela Navigator

 

 

 

Photoshop je  najmoćniji program za obradu fotografija i nudi vam više načina da uradite neke  uobičajene radnje. Panel Navigator  možete da upotrebite i za zumiranje slike. Ako želite da znate koji će tačno  deo slike biti uveličan, panel Navigator će vam to i prikazati. Da biste otvorili  panel Navigator, u liniji menija kliknite na Window a zatim izaberite komandu  Navigator. U panelu je prikazana manja verzija otvorene slike koja se zove  umanjeni prikaz. Crvenim okvirom označen je deo slike koji uveličavate. Na dnu panela,  polje Zoom prikazuje aktuelni nivo uveličanja. Možete da uveličate ili smanjite  sliku tako što ćete kliknuti na dugmad na dnu panela Navigator ili upotrebite  klizač. Ako želite da uveličate na određeni nivo, u polje Zoom unesite  vrednost.
 
   

Photoshop CS5: Šta je novo u Photoshopu CS5 I deo

 

 

 

Adobe Photoshop  CS5 ima puno novih funkcija a neke od starih funkcija su poboljšane da bi vam  pružio kvalitetniji rad. Photoshop CS5 je fokusiran na fotografiju. Ako tražite  alatku za doterivanje vaših fotografija, Photoshop CS5 je odlično rešenje jer  nudi odlične alatke za selektovanje delova fotografije, retuširanje slika,  realistično slikanje i još puno drugih poboljšanja. Dobićete precizne  rezultate prilikom kreiranja složenih selekcija, uklanjanja elemenata slike i  ispunjavanju selekcija, tako da će vaše fotografije biti veoma realistične. Šta je novo u  Photoshopu CS5?   Olakšano  kreiranje složenih selekcija    Selektovanje  određenog područja unutar fotografije možete da izvršite u samo nekoliko  klikova. Olakšano je selektovanje komplikovanih područja kao što je kosa;  eliminisanje boje pozadine oko ivica selekcije; a pomoću novih alatki za fino  podešavanje selekcije možete da prebacujete selekciju sa ivice objekta na masku  i obratno.   Alatka za  ispunjavanje Content-Aware Fill    Uklonite detalje  na fotografiji ili objektu a ova alatka će ispuniti prostor koji je ostao  prazan. Ova tehnologija poklapa osvetljenje, nijanse i šum tako da fotografija  izgleda odlično, kao da niste ni uklanjali nepotreban sadržaj.   Odlični efekti  za slikanje    Ako želite,  možete jednostavno da promenite vašu fotografiju u sliku ili kreirajte  jedinstvene umetničke efekte pomoću alatke Mixer Brush koja omogućava mešanje  boja na platnu i alatke Bristle Tips koja vam omogućava da kreirate realistične  poteze četkicom.   Automatizovana  korekcija objektiva    Uštedite vreme sa  automatskom korekcijom distorzije objektiva, hromatske aberacije i  vignjetiranja. Photoshop CS5 koristi EXIF podatke fajla slike za kreiranje  preciznih podešavanja na osnovu vrste fotoaparata i objektiva koji koristite.
 
   

Photoshop CS5: Šta je novo u Photoshopu CS5 II deo

 

 

 

Adobe Photoshop  CS5 ima puno novih funkcija a neke od starih funkcija su poboljšane da bi vam  pružio kvalitetniji rad. Photoshop CS5 je fokusiran na fotografiju. Ako tražite  alatku za doterivanje vaših fotografija, Photoshop CS5 je odlično rešenje jer  nudi odlične alatke za selektovanje delova fotografije, retuširanje slika,  realistično slikanje i još puno drugih poboljšanja. Dobićete precizne  rezultate prilikom kreiranja složenih selekcija, uklanjanja elemenata slike i  ispunjavanju selekcija, tako da će vaše fotografije biti veoma realistične. Šta je novo u  Photoshopu CS5?  Adobe CS Review    Upotrebite Adobe  CS Review, deo novog Adobe CS Live onlajn servisa da biste pokrenuli bezbedniji  pregled bez zatvaranja Photoshopa. Kontrolori mogu da postavljaju komentare na  vaše fotografije iz njihovih web pretraživača i videćete komentare koji će se  automatski pojaviti na ekranu.   Lakše  organizovanje korisničkog interfejsa    Upotrebite  Workspace Switcher da biste brzo pretražili i izabrali omiljenu konfiguraciju  korisničkog interfejsa. "Živi" radni prostori automatski snimaju  promene vašeg korisničkog interfejsa tako da će paneli ostati u mestu čak i ako  se prebacite na drugi radni prostor.   Puppet Warp  alatka    Precizno  promenite poziciju bilo kojih elementa na slici da biste kreirali lepši izgled  fotografije. Na primer, možete jednostavno da ispravite ruku koja je savijena  pod čudnim uglom.   Nove GPU  funkcije    Iskoristite  GPU-omogućena poboljšanja alatki koje koristite svakodnevno. Opsecajte elemente  na fotografiji pomoću Rule of Thirds mreže, uveličajte prikaz klikom i  povlačenjem i uzmite uzorak boje pomoću boljih alatki za vizuelizaciju i  biranje boje.
 
   

Photoshop CS5: Šta je poboljšano u Photoshopu CS5

 

 

 

Pored novih  opcija u Photoshopu CS5, poboljšane su postojeće funkcije da biste dobili  kvalitetnije fotografije i radove. Poboljšanja koja  ćete pronaći u novoj verziji Photoshopa su:- Bolja  organizacija medija  Možete  jednostavnije da organizujete medije pomoću fleksibilnije funkcije za grupno  preimenovanje fajlova i da pristupite potrebnim fajlovima i sadržajima  koristeći Adobe Mini Bridge u Photoshopu,- Superiorne HDR  slike  Kreirajte  foto-realistične ili nadrealne HDR slike sa velikom brzom, kontrolom i  tačnošću. Zahvaljujući automatskom uklanjanju ghostova i većoj kontroli  mapiranja boja i podešavanja, možete čak i običnu fotografiju učiniti da  izgleda kao HDR slika. - Integracija sa  Lightroom-om  Možete jednostavno  da organizujete, menjate i prikazujete fotografije u Adobe Photoshop  Lightroom-u i da se brzo vratite u Photoshop da biste izvršili potrebne  promene. - Poboljšano  procesiranje RAW slika  Upotrebite Adobe  Photoshop Camera Raw 6 plug-in da biste uklonili šum na slici zadržavajući boju  i detalje; uživajte u kontroli dok izvršavate vignjetiranje nakon opsecanja i  tako dalje. - Efikasniji rad  u Photoshopu  Zahvaljujući  desetinama novih funkcija i poboljšanjima, uživajte u povećanju produktivnosti  i kreativnosti. Automatski ispravite slike, izaberite boje iz Color Pickera na  ekranu, podesite providnost više slojeva odjednom i tako dalje. - Brže  performanse preko platformi  Ubrzajte vaš rad  sa slikama i procesirajte velike slike čak i do deset puta brže tako što ćete  iskoristiti 64-bitnu podršku za više platformi. - Poboljšana  konverzija   Istražite bezbroj  izgleda crno-belih fotografija. Upotrebite Lab B&W Action da biste obojili  slike, kreirali predivne HDR crno-bele slike i skeperimentišite sa novim  podešavanjima.
 
   
Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272