Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

 

Access

Alternativna učenja

Analiza podataka

Android

Animacija

Antropologija

Apple - MAC OS X

Arheologija

Arhitektura

Astrologija

Astronomija

Audio kursevi + knjige

Audio, Multimedia, Video

Autobiografija

AutoCad, ArchiCAD, SolidWorks, Catia, Pro/Engineer

Automobili

Bajke

Baze podataka

Biografija

Biološke nauke

Blockchain

Botanika

C++ Visual C++ C#

ChatGPT

CSS

Dečije knjige

Delphi

Digitalna fotografija

Dizajn

Django

Domaće pripovetke

Domaći roman

Drama

E-knjiga

E-komerc

ECDL

Ekologija

Ekonomija

Elektrotehnika

Enciklopedija

Esejistika

Etika

Fantastika

Film

Filologija

Filozofija

Fizika

Fotografija

FULL STACK DEVELOPMENT

Funkcionalno programiranje

Generativna veštačka inteligencija

Geografija

Geologija

Git i GitHub

GOOGLE

GPT

Grafika, Dizajn, Štampa

Građevinarstvo

Hardver

Hemija

Hidrotehnika

Hobi

Horor

Humor

Internet

Intervju

Istorija

Istorija i teorija književnosti

Istorija umetnosti

Istorijski roman

Java

JavaScript

Joomla

jQuery

Knjiga posle posla - Beletristika i ostala izdanja

Knjižare i naše knjige

Književna kritika

Kuvari, hrana i piće

Leksikografija

Lingvistika

Ljubavni roman

logo

Magija

Marketing

Mašinsko učenje

Mašinstvo

Matematika

Medicina

Memoari

Menadžment

Modeliranje podataka

Monografija

Mreže

MS Office

Muzika

Nagrađivanje knjige

Naučna fantastika

Obrada teksta

OFFICE 2013

OpenOffice.org

Operativni sistemi

Oracle

Organizacione nauke

Pedagogija

PHP I MYSQL

Pisci u medijima

Ples

Poezija

Politika

Poljoprivreda

Popularna medicina

Popularna nauka

Popularna psihologija

Posao

Poslovanje

Pozorište

Pravo

Pravoslavlje

Primenjene nauke

Pripovetke

Prirodne nauke

Priručnik

Programiranje

Projektovanje softvera

Psihologija

Publicistika

Putopis

Python programiranje

Računarstvo u oblaku

Raspberry PI

Razvoj

Rečnici

Religija

Robotika

Roman

Ruby i Ruby on Rails

Satira

Saveti

Serija Roberta C. Martina

Sertifikati

Slikarstvo

Socijalna mreža - Facebook

Sociologija

Sport

Sport i hobi

SQL

Statistika

Strip

Tabele

Tableti

Tehnologija

Telekomunikacije

Triler

Turizam

Twitter

Udžbenici

Umetnost

Unix, Linux

Urbanizam

UX DIZAJN

Veštačka inteligencija

Visual Basic .NET, VBA, V. Studio

Web design

Windows

Windows 7

Windows 8

WordPress

Zaštita i sigurnost

Zoologija

 

Saveti – Grafika, Dizajn, Štampa

Ukupno: 431, strana 12 od 22

KAKO DA upotrebite četkice Adobe Photoshopa

 

 

 

Ako želite da slikate u Adobe Photoshopu, kao i da radite svakakve druge stvari, svakako je najvažnije da savladate upotrebu Brush alatke. Pomoću nje, možete da uradite bilo šta, od uklanjanja odsjaja sa naočara na fotografiji do retuširanja mrlja na koži. Pratite dole opisane korake koji će vam pokazati kako možete da upotrebite četkice da uklonite odsjaj sa naočara na fotografiji. Međutim, imajte u vidu da princip koji ćete ovde naučiti može da se upotrebi i za mnoge druge ispravke. Otvorite digitalnu fotografiju tako što ćete izabrati File >Open i potražite direktorijum u kojem se nalazi fotografija. Selektujte fotografiju i kliknite na Open (nemojte da zaboravite da profesionalne studijske fotografije ne smete da skenirate zbog toga što su zaštićene autorskim pravimaa. Zato upotrebite samo fotografije koje ste vi snimili ili za koje imate dozvolu da ih modifikujete). Ako u Photoshopu nije otvorena paleta sa alatkama, izaberite Windows >Tools iz linije menija. Pre nego što upotrebite Brush alatku, treba da upotrebite Eyedropper alatku (koja izgleda kao mala pipeta). Kliknite na tačku boje koja se nalazi pored ivice bele boje koja predstavlja odsjaj naočara. Na taj način promenićete boju prednjeg plana u boju na koju ste kliknuli (mali kvadratić sa leve strane u dnu palete sa alatkama). Sada će Brush alatka nanositi izabranu boju prednjeg plana. Uveličajte područje odsjaja naočara na fotografiji. Da biste uveličali, nacrtajte kvadrat oko oblasti odsjaja pomoću Zoom alatke. Selektujte Brush alatku iz palete sa alatkama. U vrhu ekrana pojaviće se Brush meni. U njemu možete da promenite veličinu i vrstu četkice. “Zamućeniji” izgled četkice će kreirati mekše poteze a četkice sa jasnim ivicama će kreirati grublje poteze. Promenite prečnik četkice da biste poklopili njenu veličinu sa područjem na koje će biti primenjeni potezi. Pomoću četkice, slikajte po belom području odsjaja naočara. Da bi potezi izgledali prirodniji i da bi se reflektovale nijanse kože, selektujte druge boje pored dela odsjaja naočara tako da se vaše korekcije stope sa kožom ispod naočara. Pratite korake od 1 do 3 da biste promenili boje. Imajte na umu da će vam Photoshop omogućiti poništenje samo zadnje akcije. Zbog toga, nemojte da snimate dok ne budete zadovoljni rezultatom. U svakom slučaju, u bilo kom trenutku možete da upotrebite History paletu da biste se vratili nekoliko koraka unazad. Kada završite i spremni ste da snimite možete u liniji menija da izaberete File>Save As ako želite da snimite korekcije u novi fajl, ili File>Save ako želite da prepišete originalnu fotografiju. Brush alatka je jedna od najkorisnijih alatki u Photoshopu koju morate da naučite da koristite, ako želite da budete stručnjak. Pomoću nje, možete da uklonite pukotine sa starih fotografija, retuširate bore i ispravite veliki broj drugih nedostataka, kao i mnoge druge stvari koje poboljšavaju fotografiju.
 
   

KAKO DA upotrebite CSS stilove za formatiranje teksta u Dreamweaveru

 

 

 

CSS stilovi su najlakši i najbolji način formatiranja teksta  na web sajtu. Umesto da koristite tagove "font" za svaki pasus i  zakomplikujete HTML kod sa beskonačnim tagovima fonta, možete jednostavno da  napravite stil sa specifičnom vrstom fonta, veličinom i bojom. Stilovi mogu da se upotrebe u tabelama, redovima, ćelijama  pa čak i u objektima formulara. Mogućnosti su beskonačne kada koristite  stilove. Evo kako da kreirate stil u Dreamweaveru:  Otvorite paletu CSS Styles tako što ćete kliknuti na  Window > CSS Styles.   Kliknite na  ikonicu "+" da biste kreirali novi stil. Otvoriće se okvir za  dijalog. Ukucajte ime za stil, izaberite Make Custom Style i kliknite na OK.   Sada kreirajte  sopstveni stil tako što ćete izabrati vrstu fonta, veličinu, debljinu, boju i  tako dalje.   Kliknite na  OK. Stil je uspešno kreiran. Ponovite ove  korake za stilove naslova, podnaslova, linkova i tako dalje. Kada završite  kreiranje stilova možete da primenite stil na tekst. Sve što treba da uradite  je da selektujete tekst i kliknete na stil u paleti CSS Styles.
 
   

KAKO DA upotrebite relativne veličine fontova u web stranicama

 

 

 

Dva uobičajena  načina podešavanja veličina fonta pomoću CSS-a je upotreba pointa (pt) ili  piksela (px), ali možete da upotrebite i relativne veličine fontova. Relativne  veličine fontova možete da upotrebite pomoću EMS-a ili unapred definisanih  ključnih reči veličine. Ovo je veoma korisno jer omogućava korisnicima Internet  Explorera da povećavaju ili smanjuju veličinu fonta stranice kroz menije za  veličinu fonta Internet Explorera. Fontovi, bez obzira  na relativnu veličinu, trebali bi da izgledaju identično u bilo kojim  standardnim pretraživačima. Problemi mogu da nastanu u načinu na koji  pretraživač zaokružuje neke veličine fonta napisane u EMS-u. Internet Explorer  zaokružuje neke vrednosti prema gore dok drugi pretraživači zaokružuju prema  dole.
 
   

KAKO DA upotrebite sidra u Dreamweaveru

 

 

 

Imenovana sidra su objekti ka kojima možete da postavite  linkove unutar HTML stranice. Kada kliknete na link koji je povezan sa sidrom,  pretraživač će skrolovati stranicu do datog sidra. Kada kreirate i postavite sidro, uobičajeno je da postavite  sidro direktno pored linka. Međutim, na taj način pretraživač će skrolovati  stranicu do ivice toliko blizu ciljnom linku da će biti sakriven iz prikaza.   Zbog toga, kada postavite sidro u Dreamweaveru, postavite sidro jednu liniju  iznad teksta ili slike. Na taj način kreiraćete dovoljno mesta za posetioca da  lako vidi cilj sidra. Još jedna korisna funkcija koju možete da dodate stranici je  da postavite link na vrh stranice pored svakog imenovanog sidra. Da biste kreirali  takav link, postavite kursor na vrh stranice i izaberite Insert > Named  Anchor. Unesite Top u rezultirajući  okvir za dijalog i kliknite na OK. Zatim, postavite tekst ili sliku pored  svakog imenovanog sidra na stranici koji se povezuje sa gornjim imenovanim  sidrom. Na taj način posetioci vašeg sajta će imati dobar način navigacije  vaših web stranica.
 
   

KAKO DA upotrebite slojeve kao efekte pozadine u Photoshopu

 

 

 

Veoma interesantna stvar kojom možete da se zabavite u  Photoshopu je menjanje pozadine slike. Tako na primer možete da postavite sebe  ispred piramide ili na neku egzotičnu plažu. Evo kako možete  da kreirate ovaj interesantan efekat. Potrebna su vam dva sloja pozadine i  isečena slika.   Sloj pozadine  treba da bude odvojen od slike. Kreirajte novi sloj za drugu pozadinu tako što  ćete kliknuti na ikonicu New Layer u donjem desnom uglu palete Layers.   Ispunite novi  sloj bojom koju želite kao drugu pozadinu.   U paleti  Layers, označite ili selektujte sloj druge pozadine. Kliknite na alatku  Rectangular Marquee u paleti sa alatkama.   Selektujte deo  slike, u zavisnosti od dimenzije za efekat a zatim izaberite Select > Modify  > Feather.   Unesite  vrednost u zavisnosti od efekta koji želite da postignete. Možete da  eksperimentišete sa vrednostima za Radius.   Nakon što ste  uneli vrednost za Feather Radius, kliknite na dugme OK. Zatim pritisnite taster  Delete.   Nemojte  zaboraviti da originalnu pozadinu uključite (da postane vidljiva) da biste  videli kompletan efekat.
 
   

KAKO DA upotrebite text Rollovere u Dreamweaveru

 

 

 

CSS stilovi su jednostavan i brz način da kreirate vaš sajt  tako da izgleda dobro. U ovom članku naučićete kako da kreirate dobre rollovere  teksta. Evo šta je  potrebno da uradite u Dreamweaveru:  U panelu Styles izaberite New.   Izaberite Use CSS selector.   U padajućem meniju izaberite a:hover.   Konačno,  definišite stil. Možete da izaberete font, boju, formatiranja i tako dalje. To je sve. Da bi rollover  teksta imao efekat kroz ceo sajt kopirajte ovaj kod između head tagova:<style type="text/css">  <!-- a:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 10pt;  color: #990000} -->  </style>Da rollover teksta imao efekat na određenom mestu vašeg  sajta pejstujte ovaj kod između head tagova:<style type="text/css">  <!--   . links { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; color:  #003399}  . links:hover {font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px;  color: #FF8B22; text-decoration: none}  -->  </style>
 
   

KAKO DA uskladite boje teksta i pozadine na vašem web sajtu

 

 

 

Kada planirate kombinaciju boja za vaš web sajt, suočićete  se sa glavnim problemom dizajniranja. Da li da upotrebite taman tekst na svetloj pozadini ili  svetao tekst na tamnoj pozadini?Odgovor leži u razumevanju namene vašeg sajta i vrsti  publike koju očekujete. Činjenica je da crn tekst na svetlo žutoj ili beloj  pozadini obezbeđuje najbolje uslove prikaza. Upotreba svetlog teksta na tamnoj  pozadini smanjuje čitkost za 10 procenata ili više. Ako imate puno sadržaja na sajtu, preporučujem da upotrebite  taman tekst na svetloj pozadini. U suprotnom upotrebite svetao tekst na tamnoj  pozadini što će stranici dati neku notu misterije. Na takvim stranicama, teksta  ima malo ističu se grafike.
 
   

KAKO DA uštedite puno vremena pomoću prečica u Joomli

 

 

 

Ako stalno klikćete kroz sisteme menija Joomla-e da biste  došli do određenog mesta, onda je ovo odličan članak za vas. Možete lako da kreirate listu prečica koje često koristite i  postavite je u kontrolni panel vašeg Joomla Admin-a. Evo šta je potrebno da uradite:  Kopirajte linkove koje najčešće koristite iz backend-a.   Idite na Module Manager.   Kliknite na Administrator.   Kreirajte novi Custom HTML modul i postavite u njega  linkove.   Verovatno ćete želeti da kreirate značajni sidrišni tekst  za linkove umesto da koristite same linkove.   Dodelite modul u "cpanel" poziciju i snimite  modul. Sada imate listu  direktnih linkova ka omiljenim delovima Joomla-e.
 
   

Kako da vaš dizajn bude atraktivan – tipografija I deo

 

 

 

Tipografija je osnova dizajna na webu, koja čini da vaš web sajt bude lep i atraktivan.   Da bismo vam pomogli da naučite više o tipografiji, prikazaćemo vam u ovom članku neke od veoma korisnih alata.   1.  Typekit   Typekit nudi biblioteku fontova, od starih klasičnih do novih i modernih koje možete da upotrebite na webu. Typekit takođe aktivno integriše svoj servis na druge platforme, kao što je WordPress. Veoma je impresivno koliko su fokusirani na detalje i fleksibilnost. Dok dodajete fontove na vaš sajt, možete da podesite kako će oni biti primenjeni, pre nego što publikujete stranicu. Možete da primenjujete fontove na CSS klase, ID-ove ili bilo koji HTML tag. Takođe možete da dodajete nazive fontova direktno u stylesheet-u sa naprednim kontrolama, kako će fontovi biti učitani na stranici.   2.  Typecast Typecast obezbeđuje platformu za brzo stilizovanje slova u pretraživaču i proveru čitkosti i izgleda. Možete da birate od 23,000 web fontova. Ovim web fontovima možete da pristupite sa web sajtova Typekit, Fontdeck, Google Web Fonts i Monotypeovog Fonts. com. Odlična funkcija je što možete da uporedite fontove bez potrebe da snimate ekran, već samo unesite tekst i izaberite fontove, a oni će se prikazati jedan pored drugog. Možete da podesite veličinu fonta, razmak između redova i boju pored OpenType funkcija kao što su mala velika slova, razlomci i tako dalje.   3.  Typetester   Typetester je izdat 2005. godine ali je i danas veoma koristan alat. To je aplikacija za upoređivanje fontova i obezbeđuje brze prikaze selektovanih slova i njihovih parametara. Takođe, u toku rada automatski kreira CSS. Možete da selektujete više fontova sa jedne stranice i odmah da vidite razlike između njih i vidite kako bi izgledali ako biste upotrebili opcije Regular, Bold, Italic, Bold-Italic, Uppercase i Small Caps. Aplikacija je veoma jednostavna za upotrebu.   4.  Type Chart   Type Chart vam omogućava da pretražujete stilove, preuzimate CSS, upoređujete fontove i tako dalje. Svaki stil ima svoju identifikaciju. Dostupni su mnogi web safe fontovi, kao što su Arial, Helvetica, Cambria, Georgia, Lucida Grande, Lucida Sans Unicode, Trebuchet MS i Verdana. Možete da izaberete da li ćete upotrebiti Normal, Bold, Italics ili Uppercase, kao i veličinu fonta. Kada izaberete font, stil i veličinu, kliknite na Get CSS i prikazeće se panel sa CSS kodom, koji možete da kopirate i pejstujete u vaš fajl.   5.  Font Deck Fontdeck možete da upotrebite da biste pregledali fontove na vašem web sajtu, koristeći pravi tekst. Pošto Fontdeck hostuje fajlove fonta, posetioci će uvek moći da vide najnoviju i najbolju verziju fonta. Impresivan je katalog profesionalno dizajniranih fontova. Upotreba i implementiranje je veoma jednostavno. dostupan je besplatan WordPress plugin za preuzimanje koji olakšava dodavanje fontova vašem WordPress web sajtu.
 
   

Kako da vaš dizajn bude atraktivan – tipografija II deo

 

 

 

Tipografija je osnova dizajna na webu, koja čini da vaš web sajt bude lep i atraktivan.   Da bismo vam pomogli da naučite više o tipografiji, prikazaćemo vam u ovom članku neke od veoma korisnih alata.   6.  FFFFALLBACK   FFFFALLBACK vam olakšava da pronađete savršeni font za vaš dizajn. On ima formu bookmarkleta koji možete da upotrebite u pretraživačima, uključujući Chrome, Safari i Firefox. Da biste upotrebili bookmarklet, prevucite ga u toolbar pretraživača i otvorite stranicu koju želite da testirate. Bookmarklet će skenirati CSS stranicu da bi identifikovao postojeće fontove, a zatim klonira stranicu i kreira alatku pomoću koje možete da testirate i analizirate različite izbore fonta.   7.  Web Font Generator   Web Font Generator vam pomaže da konvertujete bilo koji font u web font. Možete da aploudujete bilo koje TrueType (. ttf) ili OpenType (. otf) fontove kao i Windows Postscript fajlove (. pfb). Da biste upotrebili Web Font Generator, fontovi treba da su legalni. Postoje tri opcije za konvertovanje: Basic, Optimal i Expert.   8.  What Font WhatFont identifikuje sve fontove koji su upotrebljeni na web stranici i daje vam detaljne informacije, kao što je familija fonta, veličina fonta, boja, debljina linije i tako dalje. Pored toga detektuje i servise koji su upotrebljeni za fontove i podržava Typekit, FontDeck i Google Web Fonts. Funkcioniše samo na online stranicama – ne može da se koristi lokalno.   9.  FontFriend FontFriend je bookmarklet koji omogućava brzu proveru fontova i stilova fonta, direktno u pretraživaču, bez potrebe da editujete kod ili osvežavate stranice. Kada kliknete na bookmarklet, prikazaće meni sa web fontovima, varijantama fonta, veličinom i parametrima i selektorom elemenat za ciljanje specifičnih elemenata fonta.   10.  Lettering. js   Lettering. js je jQuery plugin za radikalnu web tipografiju, pošto CSS ne nudi kompletnu kontrolu nad slovima. Možete da izaberete specifična slova, reči ili linije unutar elementa Tekst će se podeliti na pojedinačne elemente tako da ćete moći da promenite stil svakog pojedinačnog slova. Pošto svaki pretraživač drugačije rukuje kernovanjem, potrebno je da testirate rezultate i vidite da li ste dobili željeni rezultat.
 
   

Kako da vaš dizajn bude atraktivan – tipografija III deo

 

 

 

Tipografija je osnova dizajna na webu, koja čini da vaš web sajt bude lep i atraktivan.   Da bismo vam pomogli da naučite više o tipografiji, prikazaćemo vam u ovom članku neke od veoma korisnih alata.   11.  Font Combinator   Web Font Combinator je jednostavna ali veoma korisna alatka. Možete da editujete slova na stranici da biste pregledali određeni tekst. Koristeći kontrole na dnu stranice možete da selektujete elemente koje želite da modifikujete i promenite font, veličinu, debljinu linije, boju pozadine ili elementa kao i da sakrijete elemente.   12.  WhatTheFont   WhatTheFont je odličan servis za identifikovanje fontova. On funkcioniše tako što rezimira sliku selektovanog teksta i pronalazi font koji najviše odgovara selektovanom. Kada aploudujete sliku, idite na stranicu za selekciju karaktera. Ako pronađe više sličnih fontova, nudi vam izbor da izaberete onaj koji vam najviše odgovara.   13.  CSS Typeset CSS Typeset vam omogućava da selektujete željeni font, boju fonta, veličinu, razmak između slova, poravnanje, debljinu linije a zatim će generisati potreban CSS markup. Ova alatka ima veoma jednostavan interfejs tako da ćete se lako snaći. Nakon što je CSS markup kreiran možete da ga kopirate i pejstujete u vaš dizajn. Rezultate možete da vidite odmah što je veoma dobro jer možete da ga promenite ukoliko vam se ne dopadne.   14.  Google Fonts Besplatno i jednostavno rešenje za implementiranje ne-standardnih, licenciranih fontova na vaš web sajt. Google Fonts ima preko 600 familija fonta. Možete da promenite sve parametre fonta tako da odgovara vašem dizajnu. Sve što je potrebno da uradite je da kopirate generisan kod u odeljku HTML dokumenta, a Google Fonts API će zatim kreirati potreban CSS za pretraživač za izabrani font.   15.  Modular Scale Modular Scale je je kalkulator koji vrši izračunavanja da bi pružio prijatnu harmoniju izgledu vašeg dizajna. Upotreba Modular Scale-a znači da birate brojeve iz skale za veličinu slova, debljinu linije, margine i širine kolone. Dobar način da započnete je da podesite veličinu teksta i to upotrebite kao osnovu za modularnu skalu dizajna.
 
   

Kako da vaš dizajn bude atraktivan – tipografija IV deo

 

 

 

Tipografija je osnova dizajna na webu, koja čini da vaš web sajt bude lep i atraktivan.   Da bismo vam pomogli da naučite više o tipografiji, prikazaćemo vam u ovom članku neke od veoma korisnih alata.       16.  Flipping Typical Flipping Typical je način da istražite popularne fontove koje već imate instalirane na vašem računaru. Ova alatka prikazuje deo teksta koji možete da editujete tako što ćete prevući kursorom preko teksta i kucati, da biste videli kako bi tekst izgledao ispisan drugim fontom.   17.  PX to Em PxtoEm je alatka za konvertovanje piksela u relativne em jedinice. Izaberite veličinu fonta u pikselima a alatka će izvršiti konverziju čineći vaš dizajn jednostavnim. Kada izaberete veličinu fonta, na primer 12px, potražite taj broj u koloni sa leve strane. Konvertor će istaći odgovarajuću em konverziju. Sa izabranim fontom od 12px, procenat je 75%, što je ono što treba da unesete u vaš fajl. Brojevi u srednjoj koloni će se primeniti na različite elemente unutar fajla, a tabela sa desne strane omogućava posebne konverzije. Kada imate sve što vam je potrebno, klikntie na dugme Get CSS i dobićete kod koji možete da upotrebite.   18.  Typeit   Typeit je veoma korisna alatka ako kucate tekst na stranom jeziku, pogotovo ako taj jezik sadrži neke vama nepoznate karaktere. TypeIt znači da ne treba da ignorišete ove karaktere, tražite taster kojim biste ga otkucali i upotrebili neku posebnu aplikaciju u tu svrhu. Jednostavno ukucajte tekst u polje i ubacite posebne karaktere bez dodatne tastature. Nakon toga kopirajte tekst i pejstujte ga u vaš dokument, email ili poruku.   19.  Typedia   Typedia je zajednica za klasifikovanje vrsta slova i obezbeđuje savete o svim mogućim temama u vezi tipografije. Svako može da se pridruži, doda i eduje stranice. Kreirali su ga ljudi koji su imali želju da nauče i podele sve što je moguće o tipografiji. Postoji nekoliko odeljaka koje je vredno spomenuti: Explore, Add, Learn i Forum. Ovo je odličan izvor za učenje za ljude koji žele da nauče više o slovima i otkriju nove.   20.  Font Picker   Font Picker je jednostavna alatka koja vam omogućava da pretražite fontove koji su instalirani na vašem računaru i suzite izbor na one koji odgovaraju vašem projektu. Možete da promenite tekst, kreirate kratku listu fontova koji odgovaraju vašem projektu, delite liste fontova sa drugim aplikacijama i snimate liste fontova za buduću upotrebu.
 
   

Kako da vaš dizajn bude atraktivan – tipografija V deo

 

 

 

Tipografija je osnova dizajna na webu, koja čini da vaš web sajt bude lep i atraktivan.   Da bismo vam pomogli da naučite više o tipografiji, prikazaćemo vam u ovom članku neke od veoma korisnih alata.   21.  Typeplate   Typeplate je početni komplet za tipografiju koji definiše odgovarajući markup sa stilom za uobičajene tipografske šablone. Za razliku od drugih biblioteka šablona on razdvaja stil i markup i ne pravi izbore dizajna za vas. Kao bazu fonta koristi podešavanja HTML elementa i kreira standard.   22.  Typographica   Typographica je pregled slova sa komentarima o fontovima i tipografiji. Pokrenula ga je grupa pojedinaca. Svake godine objavljuju kompilaciju najboljih slova iz protekle godine.   23.  I Love Typography   Typography je najpopularniji blog o fontovima i tipografiji. On obuhvata sve najnovije fontove, novosti o fontovima, preglede, intervjue i prikaze dizajna i sličnih subjekata kao i edukativne članke. Ovo je odličan informativni resurs koji će vam puno pomoći, posebno ako ste zainteresovani za kreiranje sopstvenih slova.   24.  Thinking With Type   Thinking With Type je web sajt koji sadrži vodiče i preporuke za sve u vezi tipografije, od kernovanja, klasifikacije slova i hijerarhije, do vođica, editovanja i probnih otisaka. Posebno je interesantan odeljak vežbi za kreiranje sčpva sa besplatnim PDF fajlovima, šablonima za postere, pisma, i tako dalje.   25.  Font Feed   Font Feed je sajt koji svakodnevno preporučuje fontove, tehnike tipografije i inspirativne primere digitalnih slova sa kojima možete da radite u stvarnom svetu. Možete da pronađete jako puno korisnih i inspirativnih sadržaja. Ovo je najbolji izvor za fontove kojima ćete poboljšati vaše projekte.
 
   

Kako da vaš dizajn bude atraktivan – tipografija VI deo

 

 

 

Tipografija je osnova dizajna na webu, koja čini da vaš web sajt bude lep i atraktivan.   Da bismo vam pomogli da naučite više o tipografiji, prikazaćemo vam u ovom članku neke od veoma korisnih alata.   1.  Typography Deconstructed 2.  Type Daily 3.  Fonts In Use 4.  Font Swapper 5.  Typograph - Scale & Rhythm 6.  TinyType 7.  Fontifier 8.  FontBurner 9.  Fleurs Coiffeur Liqueur 10.  Type Inspire 11.  Typography Served 12.  BeType 13.  From Up North 14.  Incredible Types 15.  Type Everything 16.  Friends of Type 17.  Fonts. com 18.  Typographic Posters 19.  Type For You 20.  Typographic Posters 21.  Lettering vs Calligraphy 22.  Ministry of Type
 
   

Kako da vaš web sajt bude u trendu - Trendovi boja na webu 2013

 

 

 

Kao i svaki drugi element web dizajna i paleta boja prati trendove koji se stalno razvijaju.   Ovogodišnji trendovi boja su veoma raznovrsni i veoma lepi: svetle i drečave boje u kombinaciji sa sivom dodaju čistoću i moderan stil, dok pastelne boje dodaju mekoću šarenim, crtanim web stranama.   Ono što je odlično sa ovim novim trendom boja je što se one odlično mogu ukombinovati u korisnički interfejs i pomaže u razlikovanju važnih elemenata.   Trendovi boja na webu 2013   Siva boja sa svetlim akcentima   Ova kolorna šema je u poslednje vreme veoma popularna, i jasno je zbog čega je to tako: koristeći svetle boje, lako možete da istaknete važne informacije i interaktivne elemente. Jednostavnost čini ovaj dizajn čistim i jasnim.   Prigušene pastelne boje   Sa druge strane spektra trenda boja nalazi se novi talas dizajna koji kombinuje blage, neutralne tonove i svetle pastelne boje, kreirajući blagu i prijateljsku atmosferu. Često ovu kolornu šemu možete da vidite na sajtovima sa puno crtanih ilustracija i ručno crtanim fontovima.   Svetle i drečave boje   Drečave boje veoma moderne u modnoj industriji i enterijerima, ali isto tako su veoma interesantne i na polju web dizajna. Drečave boje izgledaju odlično kada se kombinuju međusobno. Takođe, možete da ih kombinujete sa svetlim bojama što će dodati malo mekoće vašem dizajnu.   Blokiranje boja   Blokiranje boja takođe vuče korene iz modnog dizajna pošto je veoma svestrano i funkcionalno. Ovde nije cilj upotrebiti ni jednu konkretnu boju, već je cilj upotrebiti oštre boje za definisanje kategorija, odeljaka i pojedinačnih elemenata. Blokiranje boja se najčešće koristi za ilustracije i druge grafičke elemente i odličan je izbor za minimalistički dizajn.
 
   

KAKO DA veoma lako napravite jednu sliku (kolaž) spajanjem većeg broja slika

 

 

 

Photoshop nudi bezbroj mogućnosti. Ovo u Photoshopu možete uraditi peške File>Browse. . . Tu izaberite slike koje ćete spajati ili na jednostavniji način, takođe u Photoshopu:File>Automate>Photomerge. . . Otvara se jedan veoma jednostavan dijalog prozor u kome ćete na browse odabrati fajlove (slike) ili folder (u zavisnosti šta ste odabrali u padajućem meniju) . Kliknite na OK. Pričekajte malo da program procesuira vaše fajlove. Nakon toga otvara vam se veoma jednostavna radna površina na koju ćete jednostavno sa gornje palete dovlačiti slike i praviti kompoziciju. Na Save Composition As. . . možete snimiti radnu verziju u . pmg ekstenziji ili ići na OK i proslediti fajl u Photoshop na dalju obradu ili snimanje u odgovarajućoj ekstenziji. Napomena: Naravno da postoje i određeni efekti koje nudi ovaj čarobnjak, nema ih puno pa ih možete i sami pregledati. Dijana Petrićević
 
   

KAKO DA vizualizujete vašu sobu iz snova u 3D-u

 

 

 

IKEA je izdao sopstvenu alatku za dizajn sobe u 3D-u koja će  vam pomoći da isplanirate kuhinju, spavaću sobu ili kancelariju iz snova. Sajt za daunlodovanje IKEA-inog Home Plannera lista tri  posebna daunloda ali su to isti fajlovi sa istim veličinama i sa istim alatkama  za planiranje prostora. Pomoću ove alatke možete da uradite puno stvari, na  primer: da podesite veličinu zidova, oblik prostorije, prozora, vrata, dodate  nameštaj i naravno da vidite prikaz svog plana. Fajl nakon toga možete da  snimite. IKEA Planner Tool je besplatan za daunlodovanje i dostupna  je verzija samo za Windows sisteme. Adresa: IKEA  Planner Tools
 
   

Kako da vizuelno prikažete vaše aktivnosti u proteklim mesecima

 

 

 

Alati za vizuelno prikazivanje podataka mogu da budu veoma interesantni.   Foursquare je veoma dobra zajednica koja postoji već četiri godine. Svake godine, izdaju nešto novo i interesantno.   Foursquare je izdao novu aplikaciju, Foursquare Visualizer, koja kreira interaktivnu vizuelizaciju podataka vaših aktivnosti u poslednjih 12 meseci. Prikazi su veoma atraktivni i korisni.   Postoji puno različitih načina da prikažete vaše podatke. Izaberite koji se vama najviše dopada. Po našem mišljenju najinteresantniji je kružni prikaz. Ostali uključuju Timeline i Categories.
 
   

Kako da vratite alatku Crop u Photoshop CS6

 

 

 

Jedna od najvećih mana Photoshopa CS6 je novi stil alatke Crop. Pronašli smo rešenje da to ispravite.   Jedna od najvećih promena u novoj verziji Photoshopa je novi metod opsecanja. Umesto da pomerate okvir za opsecanje, u Photoshopu CS6 potrebno je da pomerate sliku unutar okvira za opsecanje. To može da uspori vaš rad u programu.   Prateći korake u ovom članku, moći ćete da vratite stariji metod opsecanja u Photoshopu CS6, ali nećete moći da vidite prikaz slike dok ne opsečete sliku.   Ako želite da vratite stari način rada alatke Crop u Photoshopu CS6, uradite sledeće:   Izaberite alat Crop sa panela sa alatkama.   U liniji sa opcijama alatke Crop, kliknite na ikonicu sa zupčanikom. Selektujte polje pored opcije Use Classic Mode.
 
   

Kako da vratite stare grupe filtera u Photoshopu CS6

 

 

 

Ako svakodnevno koristite Photoshop i navikli ste se na raspored vaše verzije, možda će vam u Photoshopu CS6 biti problem da pronađete šta vam je potrebno.   Koristeći Photoshop često, verovatno već znate sve prečice i kako da pristupite željenim opcijama. Stoga vam promene u Photoshopu CS6 mogu usporiti svakodnevni posao. Naime, meni Filter je promenjen i pronalaženje nekih grupa filtera može biti veliki izazov.   U ovom članku pomoći ćemo vam da vratite stare grupe filtera na koje ste navikli u Photoshopu CS5.   Uradite sledeće:   U meniju Photoshopa CS6 kliknite na opciju Edit > Preferences > Plug-Ins…. Potvrdite polje pored opcije Show all Filter gallery groups and names. Kliknite na OK.   Videćete da su sve grupe filtera vraćene na mesto na kojem su bile u Photoshopu CS5. Ako su neki od filtera nedostupni, ne zaboravite da su neki filteri dostupni za 8-bitne fajlove. U tom slučaju potrebno je da konvertujete sliku tako što ćete u meniju izabrati opciju Image > Mode > 8-bit da bi filter bio dostupan za upotrebu.
 
   
Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272